Deník N

Zajímavých zápasů na hokejovém šampionátu ubývá, výhru 9:0 si užiju míň než 4:3, říká expert

Rakušané na letošním šampionátu získali v sedmi zápasech jen jeden bod a inkasovali 40 branek. Osm z nich vstřelili Češi. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Rakušané na letošním šampionátu získali v sedmi zápasech jen jeden bod a inkasovali 40 branek. Osm z nich vstřelili Češi. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Žádný jiný Čech nezná zákulisí světového hokeje tak dobře jako on. Bývalý obránce Jiří Fischer šéfuje skautingu slavného klubu Detroit Red Wings a s velkým zaujetím na Slovensku osobně sleduje každý zápas mistrovství světa. Na turnaji se ukazují rostoucí rozdíly mezi špičkou a těmi slabšími, proto skutečně zajímavých zápasů ubývá, říká v rozhovoru pro Deník N.

V průběhu mistrovství světa jste přišel k českým novinářům a divil se, že ubylo vyrovnaných a těsných zápasů. Přišel jste na to, proč?

Velkou změnu přineslo mistrovství světa v roce 1997, kdy došlo k rozšíření z dvanácti na šestnáct týmů. Rozdíly mezi některými zeměmi jsou nyní skutečně velké.

Co mě nicméně zarazilo letos z pohledu skauta NHL, byl počet zápasů, ve kterých už o nic nešlo ve třetí třetině. A to i mezi týmy, u kterých bych to dřív neřekl. Hokej se pak podle toho odvíjí. Když někdo hodně vede, častokrát přejde k jinému stylu hry. V defenzivě i v individuálních dovednostech, hráče to nikam neposouvá.

Hodně sleduju média. Píše se v nich o rozevírání nůžek, o tom, zda vyspělé hokejové země utíkají těm ostatním nebo ne. Proto mi přišlo zajímavé se na to zeptat i vás. Co si myslíte?

Že výkonností světu nezadržitelným tempem uniká zejména NHL a kvalita jejích hráčů. Norové nebo Dánové letos přivezli jen minimum hokejistů ze zámoří. A rázem jsou naprosto neškodní. Nepřijde vám to tak?

Ano, Dánové jsou výborný příklad. Minulý rok mistrovství světa pořádali a přijeli jim z NHL skoro všichni. Postavili jednu dominantní lajnu a opřeli se o skvělého gólmana. Tým měl najednou úplně jinou přesilovku, dokázal s pukem na hokejkách řídit tempo zápasu mnohem lépe než teď, kdy mají na soupisce hráče, co nejsou na tak vysoké dovednostní úrovni.

Ještě loni hráli o postup do čtvrtfinále. Ostatně koukněte na Leona Draisaitla. Pro Německo je obrovský rozdíl, jestli tady je, nebo není. Jeho gól proti Slovákům půl minuty před koncem byl úžasný. Velké momenty na mistrovství světa dělají většinou tihle velcí hráči. Bez něj by Němci možná čtvrtfinále vůbec nehráli.

Jenže se vracíme k tomu, že jsme čtrnáct dnů sledovali spoustu prakticky exhibičních zápasů. V nich kolikrát nešlo o to, kdo vyhraje, ale kolik favorit soupeři nasází branek a aby se před čtvrtfinále nezranili někteří z jeho hráčů. Je to dobře?

Je bez debaty, že aby se hokej vyvíjel, musí se hrát v soutěživém prostředí a vystavovat hráče tlaku. Je potřeba co nejvíce vyrovnanějších zápasů, ve kterých

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Hokej

Rozhovory

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější