Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Život horší než ve vězení. V reedukačních centrech na Slovensku dochází k násilí i sexuálnímu zneužívání dětí

Prostory v Reedukačním centru Trstín. Zdroj: Generální prokuratura SR
Prostory v Reedukačním centru Trstín. Zdroj: Generální prokuratura SR

Slovenská generální prokuratura provedla neohlášené kontroly ve všech 13 reedukačních centrech na Slovensku. Generální prokurátor Maroš Žilinka na čtvrtek svolal velké pracovní jednání. Mluví o stavu, který je neakceptovatelný.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nezletilá Timea tráví v „izolačce“ už více než 24 hodin. Je v zamčené místnosti v „absolutně nepřijatelných podmínkách“ bez funkčního osvětlení a s plísní na toaletě a netuší, co s ní bude dál. A tak jen čeká, kdy se otevřou dveře.

Zavřeli ji hned po příjmu do Reedukačního centra ve Zlatých Moravcích. Ředitelka nařídila, že může vyjít až po pěti dnech.

Do centra však nečekaně přichází na neohlášenou kontrolu prokurátorka Zuzana Hozová z generální prokuratury, a když se dozví o zavřené Timee, začne okamžitě jednat.

Ředitelka zařízení není v práci a po telefonu není schopná zformulovat zákonný důvod pro absolutní izolaci dívky. Prokurátorka proto přikazuje pustit ji ven. Z izolačky vychází dítě bez příznaků jakéhokoli onemocnění.

Toto je jen začátek popisu otřesných podmínek v reedukačních zařízeních, kdysi nazývaných polepšovny.

Generální prokuratura zveřejnila přelomovou zprávu o tom, jak reedukační centra na Slovensku selhávají. Netrestní odbor je prověřoval během loňského roku, Maroš Žilinka totiž zahrnul prověrku těchto zařízení mezi své dlouhodobé priority.

Neohlášené kontroly provedli ve všech 13 centrech na Slovensku, je v nich kolem 390 dětí.

„Izolace“ v Reedukačním centru Zlaté Moravce. Zdroj: Generální prokuratura SR

Zbitý chlapec přikrytý v rohu třídy

Na úvod ještě jeden konkrétní příklad z Reedukačního centra ve Vráblích. V rohu třídy nehybně ležel chlapec přikrytý karimatkou.

Když prokurátorka vešla do třídy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Lidská práva

Slovensko

Rodina, vztahy a zdraví, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější