Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jurečku odepisují i vlivní lidovci. Toto jsou tři scénáře jeho odchodu

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

I když ještě minulý týden vypadala rezignace šéfa lidovců Mariana Jurečky velmi nepravděpodobně, nyní už se s ní reálně počítá. Špičky KDU-ČSL čím dál otevřeněji říkají, že otázkou není, zda v čele strany skončí, ale kdy se tak stane. Pět lidí blízkých vedení lidovců Deníku N popsalo, s jakými scénáři se nyní počítá.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Proti oslabenému předsedovi KDU-ČSL se v posledních dnech začaly bouřit některé stranické organizace, o nutnosti zásadních změn v čele strany mluví i výrazné tváře lidovců. Včetně bývalého předsedy Pavla Bělobrádka.

„Možností je (Jurečkovo) odstoupení a rezignace na všechny funkce ve vládě i ve straně. Možností je celá řada, ale domnívám se, že to není možné úplně vysedět. Může pokračovat na ministerstvu. Hájil jsem ho, ale jsou věci, které musí říct sám,“ řekl redakci Bělobrádek.

I další vlivní členové, s nimiž Deník N v posledních dnech mluvil, se shodují, že strana potřebuje výměnu v čele. A to rychlou.

Počítá se podle nich s Jurečkovou rezignací na post předsedy, na stole je ale několik variant, jak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Sjezd KDU-ČSL

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější