Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

S Madsem to jde vždycky líp. Mads Mikkelsen bojuje s chaosem na jutských vřesovištích i v Česku

Mads Mikkelsen a Simon Bennebjerg ve filmu Bastard. Foto: Film Europe
Mads Mikkelsen a Simon Bennebjerg ve filmu Bastard. Foto: Film Europe

Co kdyby se najednou ukázalo, že se celý život ženete za něčím, co nenávidíte? Podobné dilema řeší hlavní hrdina nového dánského dobového dramatu Bastard. To tento týden vstupuje do českých kin a zároveň zahajuje letošní ročník festivalu severského filmu Scandi.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když ho znechutil Hollywood, kde po mezinárodním úspěchu historického dramatu Královská aféra natočil nepříliš úspěšnou adaptaci románu Temná věž Stephena Kinga, vrátil se řecko-dánský režisér a scenárista Nikolaj Arcel do Dánska. A natočil snímek o jednom méně známém okamžiku dánské monarchie.

Ve snímku se setkáme, jak už název naznačuje, s „bastardem“, a to dvojího typu. Prvním je kapitán Ludvig von Kahlen (Mads Mikkelsen), nemanželský syn dvorní služky a jejího pána. Ten se v roce 1755 po 25 letech vojenské služby rozhodne zlepšit své postavení šlechtickým titulem a naplnit největší sen hlavy dánského království: zúrodnit jalová jutská vřesoviště.

Do cesty se mu postaví protějšek, který si dosud na území činil výhradní nárok: nemilosrdný aristokratický pán Frederik De Schinkel (Simon Bennebjerg), „bastard“ v tom druhém slova smyslu.

Je znám krutostí vůči poddaným, zálibou v alkoholu a šikanováním své sestřenice Edel Helene, kterou si chce vzít (tu hraje Kristine Kujath Thorp známá z hitu Je mi ze sebe špatně uvedeného v rámci minulého vydání festivalu Scandi).

Von Kahlen se De Schinkelovými výhrůžkami nenechá zastrašit a nadále pokračuje ve snaze vypěstovat na kousku jutské půdy exotickou německou plodinu.

Jeho práci však brzy zkomplikuje

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější