Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Cannes, den osmý: Festival začíná končit a chvíle jako vystřižená z časopisu Kino

Česká delegace k filmu Forman vs Forman. Foto: Michal Čížek.
Česká delegace k filmu Forman vs Forman. Foto: Michal Čížek.

Vyhraje v Cannes politika anebo osobní vzpomínání? A jak si vedli Češi? Festival končí bez velkého skandálu, ale zato s nadprůměrnými filmovými zážitky.

Za festivalovým palácem startují limuzíny. Tři z nich mají za oknem povědomou ceduli: FORMAN. Objedou betonový blok, který připomíná pražské Kongresové centrum. Tohle je srdce celého festivalu. Jsou tu ty hlavní promítací sály a v přilehlém podzemním komplexu taky probíhá filmový trh, nejvýznamnější akce svého druhu na světě. Zatím vozy už brzdí na bulváru Croisette, který se vine podél mořských pláží. Hned u vchodu na červený koberec. V sobotu večer byly v oficiální sekci Classics na programu dva formanovské filmy: nový dokument Forman vs. Forman od Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny a také restaurovaná verze nestárnoucích Lásek jedné plavovlásky.

„Ve třinácti letech jsem si dělala sešit filmových hvězd,“ vzpomíná Helena Třeštíková v nedělním canneském poledni. „Z časopisu Kino jsem si vystřihovala obrázky hvězd na pláži v Cannes, byla tam Brigitte Bardotová nebo Sofia Lorenová. Říkala jsem si, jak je to úžasný svět! V těch dobách to bylo hrozně vzdálené, jako kdyby byla akce na Měsíci. V životě by mě nenapadlo, že bych někdy šla po stejném koberci jako oni.“ Čechům se dostalo neobyčejné pocty, když byli uvedeni mezi oficiálními hosty, z nichž většina mířila na projekci novinky Formanova souputníka, Clauda Lelouche.

Výjimečné kouzlo canneského festivalu mohli ochutnat letos i další filmaři působící v Česku.  Artemio Benki se s debutovým dokumentem Solo o nadaném muzikantovi dostal do vedlejší sekce L’ACID a talentovaný Ondřej Erban uvedl svůj studentský snímek Sto dvacet osm tisíc v soutěži filmových škol Cinéfondation. Herečka Ester Geislerová se pak ještě objevila ve finské BDSM

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Filmový festival v Cannes

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější