Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (692. den): Ukrajinský cíl na rok 2024 – „Musíme smést ruské letectvo z oblohy“

Norská F-16 ve dvoumístné verzi určené pro výcvik ukrajinských pilotů. Foto: Norské letectvo
Norská F-16 ve dvoumístné verzi určené pro výcvik ukrajinských pilotů. Foto: Norské letectvo

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • F-16 a Patriot zázraků všude nedosáhnou, na některých místech ale mohou.
  • Existují náznaky, že začíná nový útok na Vuhledar z nového směru.
  • Rusko vtáhlo do války genderově neutrální toalety.
  • Mapa dne – směr Vuhledar.
  • Videa dne – Bradley proti ruským BMP; A-50U ve vzduchu a zevnitř; Mi-8 střílí téměř ze země; jak účinné jsou zimní maskovací návleky; Putin filozofuje o záchodech.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za úterý 16. ledna. Situace na některých místech už může být jiná.

F-16 a Patriot zázraků všude nedosáhnou, na některých místech ale mohou. Ukrajina „musí dosáhnout nadvlády ve vzduchu, aby postupovala na zemi“, prohlásil tento týden Volodymyr Zelenskyj.

„V roce 2024 je prioritou smést Rusko z oblohy. Protože ten, kdo ovládá oblohu, určí, kdy a jak válka skončí,“ řekl v úterý jeho ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Mají pravdu. Ruská letecká převaha je jednou z příčin neúspěchu letní ofenzivy. Ukrajinská armáda ji uskutečnila navzdory chybějícím prostředkům na účinnou obranu před útoky ze vzduchu. Těžce za to zaplatila, když ruské útočné vrtulníky Ka-52 z bezpečné vzdálenosti ostřelovaly ukrajinské mechanizované jednotky. Zejména v červnu 2023 to bylo na denním pořádku.

Stejná slabina se projevuje na různých místech fronty. Ruské bombardéry beztrestně útočí na obránce Avdijivky i Krynek, v dubnu 2022 dokonce strategické bombardéry Tu-22 z relativně malé výšky a přehlídkovou rychlostí kobercově bombardovaly Azovstal v Mariupolu, kam se uchýlili poslední obránci města.

Letecká válka dospěla do stadia, ve kterém se sice Rusové neodvažují létat nad ukrajinská města a ostřelují je pouze raketami, drony a střelami s plochou dráhou letu, ukrajinská protivzdušná obrana je ale většinou nad frontou bezbranná.

Když Ukrajinci říkají, že musí ruské letectvo odstranit z oblohy, určitě tím myslí právě toto. Může se jim to podařit?

Řeči o 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější