Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vyhazovy a odchody ve slovenské kultuře. Ministryně kultury Šimkovičová chce nová pravidla pro muzea a galerie

Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Slovenská kultura pod vedením kontroverzní ministryně Martiny Šimkovičové vstupuje do velmi nejistého roku. Je to snaha postupně ovládnout kulturní síť, upozorňuje slovenská umělecká scéna na návrhy novel zákonů, při kterých se spojili poslanci SNS, Hlasu a Směru.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Stojíme v bodě, kdy zkušení a respektovaní profesionálové, akademici, umělci, pedagogové, kurátoři a kulturní pracovníci čelí obviněním z toho, že propagují hodnoty, které ‚ohrožují budoucnost dětí na Slovensku‘. Aktuální kroky ministerstva kultury jsou z našeho pohledu znepokojivé a máme důvod se obávat o nezávislost a svobodu této státní instituce.“

To jsou slova z prohlášení Kunsthalle Bratislava, významné slovenské galerie, která tento týden oznámila, že na post jejího ředitele rezignoval respektovaný český kurátor a kritik Jen Kratochvil, který funkci vykonával necelé tři roky.

„Rozmanitost slovenské kultury je aktuálně v existenčním ohrožení,“ varuje Kratochvil. „Ve chvíli, kdy si politici pletou službu veřejnosti s autoritativní mocí,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Kulturní politika

Kulturní provoz

Muzea a výstavy

Slovensko

Výtvarné umění

Kultura, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější