Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Írán vyslal na Izrael podle svého vyjádření drony a rakety

Trápíte se s uspáváním dětí? Nejste v tom sami, své zkušenosti popisuje devět rodičů

Zkušenosti rodičů s uspáváním batolat jsou podobně hrozné i uklidňující zároveň. Foto: Adobe Stock
Zkušenosti rodičů s uspáváním batolat jsou podobně hrozné i uklidňující zároveň. Foto: Adobe Stock

Je nereálné najít zaručený návod na klidné a rychlé uspání batolete. Co dítě, to jiná zkušenost, a tím pádem i jiný přístup. Rodiče mohou jen pátrat po tom, co právě jejich potomkovi právě v tomto věku se spánkem pomůže – čtení, mazlení, nošení, hopsání na míči, audiopohádka, tlumené světlo, tma… To všechno zkoušeli rodiče, kterých jsme se ptali na anketní otázku: „Jak uspáváte svoje batole? A co je pro vás v souvislosti s jeho spánkem nejtěžší?“

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Tereza Maroušková, autorka satirického instagramového blogu Nasraná máma a knih o mateřství. Máma dvou synů ve věku pět let a deset měsíců.

Uspávání prvního syna bylo zdlouhavé, komplikované, mnohdy trvalo hodinu i déle. Noc co noc se budil každou půl hodinu až hodinu. Aby znovu usnul, musela jsem s ním v náručí pochodovat po bytě. Vstával mezi čtvrtou a pátou hodinou ráno. Tohle období trvalo cca rok a půl.

Byl to regulérní spánkový terorismus. Nechápu, jak jsem to přežila. Každé ráno jsem se sbírala ze dna. Ty pocity mám živě v paměti. Frustrace, zoufalství, bezvýchodnost a nebralo to konce. Žádné světlo na konci tunelu. Stálo mě to hodně slz. Synovi je dnes skoro pět let, v noci se budí už „jen“ jednou, ale stále vstává mezi pátou a šestou ráno.

Menší syn vypije mléko, prostě ho položím do postýlky, on se otočí na bok a usne. V noci se vzbudí dvakrát na mléko a poté spí až do rána. Vstává mezi sedmou a osmou ráno. Ta dvě mateřství jsou nesrovnatelná.

FOTKU NESMÍME POUŽÍT K JINÉMU ČLÁNKU NEŽ K ANKETĚ. Eliška Č.Michal Vaníček, spoluautor instagramového blogu Dva tátové. Táta dvou sedmiletých dcer.

Uspávání dětí bylo u nás velké téma, tím spíš, že bylo žádoucí, aby dvojčata měla stejný režim, protože jinak by si člověk mohl přes den rovnou hodit mašli. Náš problém byl, že zatímco jedna z dcer usnula okamžitě, druhá při finálním položení otevřela oči zhruba centimetr nad postýlkou. A mohlo se kolíbat v náruči znovu. Udělali jsme několik opatření

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rodina a vztahy

Zkušenosti českých rodičů

Česko, Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější