Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Knižní tipy Petra Koubského: témata temnoty a nejistoty popisuje lépe beletrie než literatura faktu

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Petr Koubský doporučuje pět knih o temnotě a nejistotě. „Jsou to knihy, které se nějakým způsobem dotýkají těchto témat a reagují na ně,“ říká v rozhovoru.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Žijeme v době, která je plná nejistot. Z mého pohledu je to tak, že jsme si v devadesátých letech vytvořili určitou iluzi, že svět je poměrně srozumitelný a dobře nalinkovaný. A pak jsme o tuto jistotu přišli. Takže popis stavu nejistoty, tápání, úzkosti, nervozit a toho, jak se s tím vším vyrovnávat, je pro mé vnímání světa velmi důležitý,“ vysvětluje Petr Koubský svůj výběr knih, učiněný pro rubriku slovenského Denníku N 5 knih.

Koubský také prozrazuje, jaká je podle něj jedna z nejlepších knih žánru sci-fi nebo která knížka přináší jeden z nejlepších popisů střední Evropy.

V rozhovoru se dočtete:

  • Které další regiony by chtěl Koubský novinářsky zpracovat po Rusku, Ukrajině a Izraeli.
  • Proč místo tipů na non-fiction literaturu doporučuje beletrii.
  • Proč se rozhodl vybrat pět knih s tématem temnoty.
  • Čím je mu blízký Jaroslav Rudiš.
  • A čím je Julia orwellovštější než Orwell.

Jste znám jako vědecko-technologický novinář, ale čtenáře jste zaujal také rozsáhlými texty o dějinách Ukrajiny, Ruska či o izraelsko-palestinském konfliktu. Jak tento široký tematický záběr zvládáte?

Prací novináře je vyprávět příběhy, a o čem ty příběhy budou, stejně dopředu nevíme. Moje základní specializace je psaní o vědě a technice. To je tak široký záběr, že to stejně všechno nemohu znát. Člověk si musí každé téma nejprve nastudovat. A přesně tak si může nastudovat i téma z historie.

Kromě toho byly věci, které jsem psal o historii a politice Ruska, Ukrajiny a Izraele, shodou okolností

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Rozhovory

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější