Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dva rozdílné „vzkazy“ pro Tchaj-pej i Peking: Pavel posílá blahopřání, Černínský palác mlčí

Tchajwanská vlajka symbolizující ostrovní nezávislost je trnem v oku komunistickému režimu v kontinentální Číně. Foto: ČTK
Tchajwanská vlajka symbolizující ostrovní nezávislost je trnem v oku komunistickému režimu v kontinentální Číně. Foto: ČTK

Komentář sinologa Martina Hály: Na Tchaj-wanu se svobodně volí prezident i parlament již skoro třicet let. Svět by to měl vzít konečně na vědomí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

První svobodné prezidentské volby se na Tchaj-wanu konaly v roce 1996. Vyvrcholil tak proces demokratizace zahájený v roce 1987 zrušením desítky let trvajícího stanného práva. Peking tehdy doprovodil tento mezník, jak je jeho zvykem, odpalováním raket do pobřežních vod kolem ostrova. Tchajwanci se nedali zastrašit a zvolili prezidentem Li Teng-chueje, který byl v té době čínským komunistům trnem v oku podobně, jako minulou sobotu nově zvolený prezident William Lai (Lai Ching-te).

Tchaj-wan se za těch třicet let hodně změnil. Někdejší napětí mezi původními obyvateli a miliony nových přistěhovalců, kteří přišli na ostrov spolu s Čankajškem po prohrané občanské válce v Číně v roce 1949, se postupně stírá. Všichni tři kandidáti v této prezidentské volbě už byli rodilí Tchajwanci, včetně kandidáta Kuomintangu (KMT), původně vládnoucí strany přistěhovalců z pevniny. Ten dokonce jako jediný z kandidátů spontánně přecházel v předvolební kampani z pevninské mandarínštiny do místního tchajwanského „dialektu“ (ve skutečnosti samostatného sinického jazyka).

Civilní a na dnešní poměry jinde ve světě nekonfrontační byla i celá kampaň. Ty tam jsou časy, kdy se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Názor

Tchaj-wan

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější