Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Fico „nedovolí potrestání Maďarska“. Orbánovy návrhy chce podpořit na příštím summitu EU

Maďarský premiér Orbán a jeho slovenský kolega Fico, který přijel na návštěvu Budapešti. Foto: Bernadett Szabó, Reuters
Maďarský premiér Orbán a jeho slovenský kolega Fico, který přijel na návštěvu Budapešti. Foto: Bernadett Szabó, Reuters

Fico chválil Orbána po jejich prvním bilaterálním jednání v Budapešti a přislíbil mu podporu v Bruselu. Na toto setkání jsme čekali roky, řekl Viktor Orbán na společné tiskové konferenci s Robertem Ficem v Budapešti, která začala s hodinovým zpožděním.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pro slovenského premiéra Roberta Fica to byla po tradiční první návštěvě Prahy druhá oficiální cesta do zahraničí. Vztah dvou politiků je mimořádně přátelský od roku 2012, kdy se usmířili, někdejší sporné otázky odložili stranou a dnes se soustředí zejména na regionální spolupráci.

Viktor Orbán už léta vede politiku, která jde proti hlavnímu proudu EU, v důsledku čehož zůstal prakticky bez spojenců. S příchodem Roberta Fica k moci se mnozí obávali, že zahraniční politiku Slovenska povede podobným směrem a že i v rámci EU se stane Orbánovým blízkým spojencem. Fico totiž říká velmi podobné věci jako Orbán o Ukrajině, o migraci a o Evropské unii. Slovenský premiér se ale prozatím nedostal do rozporu s členskými zeměmi a Orbána se zastává pouze rétoricky.

Společný osud

Rétorické spojenectví Fico–Orbán bylo zjevné i na včerejší budapešťské tiskové konferenci. Podle předsedy maďarské vlády jsou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Maďarsko

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Slovensko

Viktor Orbán

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější