Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Americká Samoa patřila k nejhorším fotbalovým týmům světa. Jeden gól popisuje její cestu ze dna

Michael Fassbender v roli trenéra Thomase Rongena ve filmu Jeden gól. Foto: Falcon
Michael Fassbender v roli trenéra Thomase Rongena ve filmu Jeden gól. Foto: Falcon

Dostat na starost tým fotbalových budižkničemů je strašákem každého trenéra. Michael Fassbender ukazuje, že je možné trénovat i nejhorší fotbalový tým světa a slavit s ním úspěch. Činí tak ve filmu Jeden gól, který vychází ze skutečného příběhu týmu z Americké Samoy.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Thomas Rongen dostává od americké fotbalové federace ultimátum: Buď dostane vyhazov, anebo nastoupí na pozici trenéra na ostrově Americká Samoa. Volba je jasná a zanedlouho se ocitá na místě, které v jeho očích splňuje všechna kritéria pro zapadákov – je tu mizerný mobilní signál, rychlostní omezení na 30 kilometrů za hodinu a navíc dostane na starost bandu příšerně milých lidí, kteří neumějí pořádně kopnout do míče.

A právě z místního týmu, který se proslavil nejhorší porážkou v historii (0:31 v zápase proti Austrálii), má trenér během pár týdnů vykřesat mužstvo schopné vstřelit aspoň jeden gól. Po prvním tréninku se ukáže, že i to bude problém. Někteří hráči nemají fyzičku, neumějí spolupracovat a úspěšně trefit bránu dovedou jeden nebo dva z nich.

Rongen to záhy vzdává a s lahví alkoholu se vydává na pláž dumat o životě. Jeho příběh by tady mohl skončit, vytrvalost a úsměvná manipulace ze strany místních lidí ho přivedou zpátky. A to nejenom k fotbalistům, ale i k radosti ze života.

Zoufalci na cestě za úspěchem

Režisér Taika Waititi, který je znám coby režisér Králíčka JoJo anebo superhrdinského Thora, vytvořil komedii podle skutečné události o zoufalcích, kteří se otřepali z pověsti nejhoršího fotbalového týmu na světě a během kvalifikačního utkání o postup na Světový pohár FIFA 2014 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Fotbal

Oceánie

Recenze

Kultura, Sport

V tomto okamžiku nejčtenější