Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak získat nové knihy Jany Ciglerové a Petra Koubského s výhodným předplatným Deníku N

Čtenáři Deníku N rozhodli, že na podzim vyjdou dvě nové knihy Edice N: Americký deník Jany Ciglerové a Věda podle abecedy Petra Koubského. V probíhajícím crowdfundingu se už podařilo vybrat přes 200 % potřebné částky. Přidejte se také a již na podzim je budete držet v rukou. A navíc získáte i mimořádně zvýhodněné předplatné Deníku N.

Deník N odstartoval svůj druhý crowdfunding. V tom prvním jsme ustavili nový český rekord, když jsme na svůj start vybrali 7 milionů korun od téměř 5 500 podporovatelů, což nám umožnilo úspěšně začít vydávat nové nezávislé noviny a následně do dneška získat více než 10 000 předplatitelů.

Náš aktuální druhý crowdfunding je zaměřen na vydání dvou originálních knih z nové knižní Edice N, v níž chceme přinášet zajímavá díla otevírající obzory a umožňující “Rozumět lépe světu”, jak zní naše motto.

Volba padla na naše redakční kolegy Janu Ciglerovou a Petra Koubského, jejichž texty o osobních zážitcích ve Spojených státech v Americkém deníku, resp. poutavá vysvětlení tajemství vědy ve vědecko-technologické rubrice, patří k těm nejoblíbenějším.

Chci podpořit a získat nové knihy Deníku N

V knihách Americký deník Jany Ciglerové a Věda podle abecedy Petra Koubského najdete pohromadě to podstatné z již vydaných článků a ještě mnohem víc. Jako bonus jsme pro vás připravili mimořádně výhodnou nabídku předplatného, kterou lze využít okamžitě, stačí vybrat z bohaté nabídky tu pro vás nejvhodnější a začít číst. Pokud si vyberete verzi s předplatným, to nové se automaticky naváže na vaše stávající.

Podpořte teď vydání historicky prvních knih Deníku N a už na podzim budete moci držet v rukou nová díla svých oblíbených autorů. Budou z nich také skvělé vánoční dárky. Křest obou knih je plánovaný na 28. 10. 2019, kdy oslavíme první výročí vzniku Deníku N.

Proč si obě knihy pořídit? Například novinář Alexandr Mitrofanov o Janě Ciglerové píše:

„Neuměl bych si vybavit skoro nic z dávných vlastních textů. Léta mě však neopouštěla kratičká pasáž, kterou jsem nenapsal a u níž bych nebyl ani schopen říci, kde přesně vyšla, ale pamatoval jsem si dvě věci. Pocit setkání s opravdovým talentem, který je tak vzácný, že člověka zaplaví radostí, a jméno autorky. Jana Cíglerová. Osobně jsem ji potkal jen společensky na pár chvil na nějaké recepci. Pak se mi na chvíli ztratila z dohledu. A pak jsem ji objevil v Deníku N a začal číst její Americký deník. A opět tu byl ten vzácný pocit radosti ze setkání s talentem. Teď ho bude možné vstřebávat i z knížky. Život není jen šedivý!“ 

Sama Jana pak svůj pobytu ve Spojených státech a vznik myšlenky na vydání knihy přibližuje takto:

„Žiju v Americe třetím rokem a každou chvíli tu pozoruju něco, co Američané dělají jinak než my. Něco si umí báječně nekomplikovat, jindy si zase říkám, zaplaťpánbů za český přístup.

Nejdřív jsem to lidem jen vyprávěla, ale když mi pokaždé někdo řekl: „To je zajímavý, proč to nenapíšeš?“, začala jsem ty malé příběhy dávat dohromady. Třeba o tom, jak tu před každým představením nechají postavit vojáky i veterány, a pak jim všichni potleskem poděkují za to, co pro svou zemi dělají. Že děti mají ve škole zadarmo snídaně, a jak tu žáci každé ráno slibují věrnost vlajce. Proč americké děti čtou, a jak je to ve školách naučili na jednoduchém motivačním systému.

Americký deník zaznamenává můj americký příběh od začátku do konce. Od září 2019 už zase budeme žít zpátky v Česku, a tak se mi tím tahle nečekaná kapitola mého života symbolicky i fakticky uzavře. Nové, zcela originální deníky napsané jen pro knihu samotnou prostřídám s těmi, které na stránkách Deníku N průběžně vycházejí. V knize se navíc dozvíte příběh o tom, jak jsem se tu vlastně vzala a která schopnost vypěstovaná díky životu v Česku mi tu v začátcích tolik pomohla.

Sžívání se s jinou kulturou v zemi, kde se mísí nespočet kultur, představuje fascinující proces, který popisuju na běžných, každodenních historkách a zážitcích v Deníku N, kde vycházejí každý týden o víkendu. Život na jižní Floridě, kde jsem jako evropská běloška až třetí demografickou skupinou po Hispáních a Afroameričanech, ještě ale ještě o něco pestřejší. Budu moc ráda, když budu moci díky vaší podpoře napsat těch příběhů do knihy daleko víc.“

Americký deník Jany Ciglerové

Práci Petra Koubského přibližuje spisovatel, sběratel a teoretik umění Michael Třeštík zase těmito slovy:

„Kniha, která vysvětluje pro laika složité věci, je jako most stavěný z ostrova Složitosti na pevninu Nechápání. Takové mosty ale většinou končí hned kousek od ostrova, ještě daleko před pevninou, protože ten, kdo rozumí složitému, většinou nemá představu o hluboce laického neporozumění. Petr Koubský je vzácnou výjimkou. Umí přirovnáním nebo metaforou překlenout to, co je laikovi opravdu nesdělitelné, vypustit nepodstatné, a dovést laika až k použitelné představě onoho Složitého. Je hodně témat z přírodních věd, o kterých si vůbec něco dovedu myslet jenom díky Petru Koubskému.“

A jak bude Petrova kniha vypadat?

„Napadlo mě udělat knížku o vědě formou čtivého slovníku. Co kapitola, to slovo, které je dobré znát, které se nějak týká každodenního života, přestože to nemusí být zřejmé na první pohled. Nečekejte encyklopedii, slovníková hesla budu často používat jako záminku, jako vstupní bránu do vyprávění o širších souvislostech. Na druhou stranu slibuji, že se nikde nevyhnu poctivému a srozumitelnému vysvětlení, nejde o žádnou hru se čtenářem.

Rozhodl jsem se pro stručnější kapitoly, většinou tak na pět minut čtení. Několik jich však bude výrazně delších. A hodlám pokrýt všechna písmena české abecedy, jimiž může gramaticky správné slovo začínat. Vyhnul jsem se tedy Ů a Ě, ale Ď, Ň ani Ť chybět nebudou. Písmen je celkem pětatřicet, hesel bude o něco víc, protože některá písmena jich nabízejí hodně. (Nejvíc zatím B, což bych nečekal, v závěsu za ním L, V a E.) Několik příkladů, ať nekupujete zajíce v pytli: astat, buňka, bifurkace, Crispr, cestující (ten obchodní), číslo… watt, X, Yper, záření, život, železo…

Kniha částečně vychází z mých textů v Deníku N. Kde se mi některý z pojmů již podařilo vyložit dříve, tam jsem po hotové práci sáhl a jen ji trochu upravil. Mnohem větší část obsahu je však zcela nová.

Nikdo neví, jaká úroveň popularizace vědy je správná, jaká osloví a potěší nejvíc čtenářů. Když už byla řeč o zajíci: kdykoli píšete o vědě pro široké publikum, honíte dva zajíce najednou. Snažíte se, aby laický čtenář netápal, nepřestal číst a něco si odnesl; a zároveň dáváte pozor, aby použitá zjednodušení nedráždila odborníky. Každý z těch zajíců běží jinam. Zkušenost mě však naučila, že často utíkají podobnými směry a že se občas dohonit dají. V téhle knížce jsem si na to velkoryse dal asi padesát pokusů. Při takovém množství by se to snad občas povedlo i šimpanzovi!

Věda podle abecedy je o věcech, o nichž přemýšlím dlouhodobě – o některých z nich půl života. Nejsem vědec, nesnažím se ty pojmy změnit či prohloubit. Přemýšlím, jak je co nejlépe vysvětlit. Doufám, že by vám tahle nová abeceda mohla být užitečná.“

Věda podle abecedy Petra Koubského

Koupí knih podpoříte nezávislou žurnalistiku a získáte mnoho stran zajímavého a poučného čtení otevírající obzory. Předem děkujeme!

 

 

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější