Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zelenskyj se v Davosu pustil do Putina. Znovu přesvědčoval Švýcary, kteří slíbili mírovou konferenci

Švýcarská prezidentka Viola Amherd s ukrajinským lídrem Zelenským v Bernu. Foto: švýcarská vláda
Švýcarská prezidentka Viola Amherd s ukrajinským lídrem Zelenským v Bernu. Foto: švýcarská vláda

S příslibem toho, že Švýcarsko uspořádá mírovou konferenci, s vírou, že nová západní pomoc dorazí během několika týdnů, a po potřesení si rukou s desítkami státníků a vlivných podnikatelů v Davosu odjíždí prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj z alpské země. Za necelé dva dny stihl zavítat do Curychu, přejet do Bernu na osobní setkání s prezidentkou a zúčastnit se Světového ekonomického fóra (WEF).

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Při svém davoském proslovu nazval ukrajinský lídr ruského vůdce Putina „predátorem“, který se nespokojí se „zamrzlým“ konfliktem na Ukrajině, kde se frontová linie za posledních několik měsíců nijak zásadně neposunula.

Dále ruského prezidenta obvinil, že se „snaží normalizovat masové deportace, města a vesnice srovnaná se zemí a děsivý pocit, že válka možná nikdy neskončí“.

Zato ukrajinský prezident věří, že letošní rok bude rozhodující pro ukončení války a že další americká a evropská pomoc přijde na řadu během několika týdnů.

S předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen se Zelenskyj dohodl na zahájení

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější