Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Před sto lety zemřel Lenin, člověk umanutý vlastní pravdou, jenž by měl zůstat stálým varováním pro svět

Leninova poslední fotografie, 1923. Foto: Wikimedia Commons
Leninova poslední fotografie, 1923. Foto: Wikimedia Commons

Seriál Přepište dějiny: „Lenin se objevil docela nečekaně. Jeho výjimečný život a politická dráha přinejmenším dokazují, že je zapotřebí mít se neustále na pozoru. Takového účinku dosáhla jen hrstka historických osobností. Děkujeme pěkně,“ napsal na adresu hybatele bolševické revoluce a propagátora teroru jako politického nástroje při řízení státu jeho britský životopisec. Lenin zemřel 21. ledna 1924.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když zemřel Vladimir Iljič Lenin, napsal český politik Karel Kramář, že „v temných koutech Ruska dlouho a dlouho s hrůzou budou vypravovati o antikristu, ale tam, kde objektivně dovedou soudit o krvavé epoše ruského bolševictví, uvidí snad v Leninovi a jeho díle vyvrcholení těžké krize ruské, vysvobození všeho lidstva ze sugesce socialistických utopií, které všude ohrožovaly mírný a organický rozvoj lidské společnosti“. Byl v tom kus chtěného optimismu, že ruský bolševismus bude světu dostatečným varováním, aby stejnou cestou nechodil.

O sto let později se o Leninovi běžně objevují odsudky jako o „namyšleném pseudofilozofovi“, „krvavém tyranovi“ nebo „nejznámějším syfilitikovi“. Stačí ale redukování Lenina na karikaturu k tomu, aby se už nikdo nikdy nevydal jeho cestou? Ferdinand Peroutka v Leninově nekrologu zdůrazňoval především jeho nebezpečný intelektuální výkon. Ano, když se přiblížil k filozofii, choval se „jako Chaplin v obchodě s porcelánem“.

Jeho teze nebyly košaté a nebraly v potaz pestrost života, o němž Lenin věděl málo. Jeho myšlenky, to byly hole určené k bití. Lenin neměl přehršel myšlenek, kterými by se zaobíral, promýšlel ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Přepište dějiny

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější