Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válečná stezka: Záhada zničeného letadla trvá, průkazná verze neexistuje. Orbánovi hrozí žabí řiť

Na Západě se mluví o únavě válkou. Ukrajinci říkají, že oni na únavu nemají čas. Mnozí přitom jsou vyčerpaní – ale dál bojují. Foto: Profimedia
Na Západě se mluví o únavě válkou. Ukrajinci říkají, že oni na únavu nemají čas. Mnozí přitom jsou vyčerpaní – ale dál bojují. Foto: Profimedia

Přinášíme přehledné sedmidenní shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině. Pozornost v uplynulém týdnu poutalo hlavně čtyřmotorové ruské letadlo, sestřelené u Bělgorodu – ukrajinskou raketou, což je to jediné, na čem se bojující strany shodnou. Evropská unie se, zdá se, přiblížila ke schválení balíku pomoci Ukrajině v hodnotě padesáti miliard eur.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Válečná stezka je úterní formou newsletteru Pointa N. Má nadčasovou podobu a zasazujeme v ní do kontextu hlavní události, které válečné dění v současnosti ovlivňují. Na týdenní bázi se doplňuje s denním přehledem nesoucím název Vývoj bojů.

Věnujeme se i neotřelým úhlům pohledu, možným dalším scénářům vývoje či technice v centru pozornosti. Každý týden přinášíme tip na sbírku či projekt, jímž lze napadené Ukrajině pomoci.

Nejdůležitější dění

531 ku 43: Boje kolem Avdijivky na východě Ukrajiny trvají a ruské ztráty zde jsou enormní. Účet Naalsio, který ověřuje vizuálně potvrditelné ztráty pro projekt Oryx, uvádí, že Rusové už u města přišli o 531 kusů těžké techniky, zatímco Ukrajinci o 43. Ztracená ruská těžká technika zahrnuje zejména tanky (169 kusů) a bojová vozidla pěchoty (téměř tři stovky).

Ruské ztráty jsou vysoké a možná právě ony jsou důvodem, proč

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější