Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rigidní památkáři škodí rozvoji Prahy, tvrdí Krnáčová a tlačí změnu zákona. Kritici se bojí korupce i developerů

Pražská primátorka Adriana Krnáčová. Foto Ludvík Hradilek
Pražská primátorka Adriana Krnáčová. Foto Ludvík Hradilek

Boj mezi pražským magistrátem a Národním památkovým ústavem (NPÚ) pokračuje. Poté co primátorka Adriana Krnáčová v červenci nařkla NPÚ z odpovědnosti za tragické zřícení klenby budovy v Mikulandské ulici, představila před týdnem změnu památkového zákona, který by odbornou organizaci vyřadil z rozhodování o obnově památek. Revoluční návrh, který se setkal s vlnou kritiky, se ovšem netýká pouze Prahy. Pokud projde, ovlivní kompetence památkářů na území celé České republiky. Další zkouškou návrhu bude čtvrteční jednání zastupitelstva.

Krnáčová tvrdí, že hlavním smyslem její iniciativy je urychlení celého rozhodování. Se změnou však přichází v době, kdy ministerstvo kultury pracuje na návrhu nového památkového zákona.

Primátorka památkáře kritizuje, že nedodržují lhůty na vydávání svých stanovisek, a tím neúměrně prodlužují stavební řízení o obnově památek. Navíc si podle ní uzurpují privilegia, která jim nenáleží. „Není možné, aby byla Praha trestána za to, že jsou v zákoně vymezené povinnosti a práva organizacím, které si osobují právo chovat se jako správní orgán, přičemž jsou orgánem poradním,“ říká primátorka.

Dále poukazuje na to, že jsou odborníci z NPÚ ve svých požadavcích příliš striktní. „Nový památkový zákon měl být již dávno na světě. Jsme v 21. století a rigidní přístup památkářů je na škodu rozvoji města,“ vysvětluje s tím, že chce otevřít diskusi.

Změna, kterou pražští radní schválili minulé úterý a která by změnila přes 30 let fungující systém památkové péče, ruší dva odstavce § 14 zákona o obnově kulturních památek. Tím odpadne úředníkům povinnost opatřit si stanovisko expertů k plánovaným stavebním zásahům na památkách a v památkových územích. Se stanoviskem památkářů se úředníci podle současné praxe musí ztotožnit nebo ho vypořádat, což bývá velmi náročné. Krnáčová navrhuje, že by úředníci nemuseli mít stanovisko NPÚ povinně, získali by ho pouze na vyžádání.

Památkáři: Systém je těžkopádný, ale neotvírá korupci dveře dokořán

Proti návrhu se okamžitě postavili odborníci i politici, kteří varují především před zvýšením prostoru pro korupci v celém Česku. „Podklady NPÚ jsou chápány i jako jedno z protikorupčních opatření. Současný systém je možná těžkopádný a zdlouhavý, ale rozhodně neotevírá dokořán dveře korupčnímu prostředí,“ namítá mluvčí NPÚ Jan Cieslar a dodává: „Je třeba se ptát, co je hlavním smyslem návrhu, který by ve svém důsledku znamenal likvidaci odborné památkové péče nejen v Praze, ale i v celé České republice, a kdo by z něj měl největší prospěch.“

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Památková péče

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější