Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Satirický pohled na národní poklad. Nová Prodaná nevěsta vypráví o tom, že svět je zvrácený

Prodaná nevěsta v nastudování Divadla pod Palmovkou. Foto: Divadlo pod Palmovkou
Prodaná nevěsta v nastudování Divadla pod Palmovkou. Foto: Divadlo pod Palmovkou

Rok 2024 je rokem hudby, připomíná tak výročí několika významných českých skladatelů. U Bedřicha Smetany to platí dvojnásob, včetně dvoustého výročí narození. V rámci oslav uvedlo minulý měsíc Divadlo pod Palmovkou premiéru Prodané nevěsty. Národní poklad, který si většina českého národa pojí s operním zpracováním, pojala činoherní scéna po svém.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na kraji zhasnutého hlediště se šine skupinka postav, která do sebe ve tmě naráží a při komentářích jako „pozor, není tu zábradlí“, „tohle je opravdický divadlo“ nebo „už můžeme začít“ se snaží dostat na jeviště. Pobavenému publiku chvíli trvá, než si uvědomí, že jde o herecké entrée.

Na jevišti se pak před ním zjeví skupinka připomínající nejisté členy ochotnického souboru, navlečené do přehnaně folklorních kostýmů s nabílenými obličeji; ženy mají zase výrazné ozdoby ve vlasech včetně mohutných květinových čelenek.

Folklor obecně je tu však nutno brát s rezervou – kostýmy odpovídají spíš všeobecné představě o folkloru než dobovým či místním reáliím a bíle natřené obličeje naznačují groteskní, komickou perspektivu nahlížení „Prodanky“ na libeňské scéně.

Bez pivečka by člověk smutný byl

Prodaná nevěsta samozřejmě během své více než stopadesátileté existence zažila různá zpracování, včetně těch neoperních.

Poslední výrazný kus měl na svědomí talentovaný ročník herectví alternativního divadla DAMU v roce 2018. A že dokáže budit emoce, sáhne-li se na hru coby na klasiku, připomíná i 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Divadlo

Hudba

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější