Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Od pánského klubu se Starosty po Bartoše v obklopení žen. Piráti dali šanci političkám

Nové vedení Pirátské strany. Foto: Piráti
Nové vedení Pirátské strany. Foto: Piráti

Po víkendovém sjezdu mají Piráti v nejužším vedení vedle předsedy Ivana Bartoše čtyři místopředsedkyně. V českých poměrech je to unikátní, taková převaha žen dosud žádnou parlamentní stranu nevedla. Popisujeme, jak se Pirátům a Pirátkám povedlo překonat bariéry.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když Piráti před sněmovními volbami v roce 2021 zahajovali kampaň na pražském nábřeží, snesla se na ně velká kritika za pokrytectví. Na pódiu totiž stálo čtrnáct mužů vesměs v modrých oblecích a hnědých polobotkách a mezi nimi jediná žena – Olga Richterová. Pro stranu, která si zakládá na liberálním směřování a rovných příležitostech pro všechny, to byla PR katastrofa.

Následná kritika přišla jak zvenčí, tak i zevnitř strany. Není podpora žen v politice jen prázdným a líbivým stranickým heslem, když se najde pouze jedna žena do čela krajské kandidátky?

Střih. Je rok 2024 a Piráti si v lednu volí nové vedení. Vedle Ivana Bartoše stojí čtyři ženy: Klára Kocmanová, Markéta Gregorová, Jana Holomčík Leitnerová a Dominika Poživilová Michailidu s ním povedou stranu do příštích sněmovních voleb.

Jak se Pirátům povedlo dostat se od „sausage party“ se Starosty k předsednictvu, které vedou většinově ženy? Nové členky vedení se shodují, že je za tím

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pirátské fórum

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější