Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Po 60 letech Lotyši deportovali 82letého ruského důchodce, Putinova podporovatele, do Ruska

Auto lotyšské pohraniční stráže. Foto: pohraniční stráž
Auto lotyšské pohraniční stráže. Foto: pohraniční stráž

K domu po zasněžené ulici přijelo několik automobilů. Jedno z nich je dodávka s nápisem v lotyštině „pohraniční stráž“. Dvaaosmdesátiletý muž dostává hodinu na to, aby si sbalil věci a pochopil, že do Lotyšska se nejspíš už nikdy nevrátí. Prožil tu téměř šedesát let a většinu této doby věnoval službě moskevskému impériu – nejdříve pod značkou Sovětského svazu, teď Ruské federace.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Z Lotyšska byl vyhoštěn dvaaosmdesátiletý Rus Boris Katkov, který podle vlády v Rize představuje hrozbu národní bezpečnosti.

Důchodce je předsedou Lotyšsko-ruské asociace spolupráce. V Lotyšsku žil od roku 1966. Podrobně jsme aktuální situaci Rusů v Pobaltí popsali v Deníku N zde.

V Rusku vyvolal případ důchodce Katkova velkou pozornost. Vyjádřil se k němu i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něj je to „pro Lotyšsko

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pobaltí

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější