Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Drogy jsou zkratky a nedají se „vypnout“: Nový český seriál Adikts je tříhodinový bad trip

Hrdinové seriálu Adikts. Foto: Česká televize
Hrdinové seriálu Adikts. Foto: Česká televize

Nový seriál Adikts Adama Sedláka je vizuálně osobitým počinem se silným autorským vkladem a jasnou představou o svém cílovém publiku. V čem už ovšem série o partě zdrogovaných studentů adiktologie jasno nemá, je balancování mezi komediální a osvětovou rovinou.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Čtyřiatřicetiletý režisér a scenárista Adam Sedlák má za svou relativně krátkou kariéru na kontě hned několik osobitých titulů. Jeho minisérie Semestr (2016), vzniklá pro online televizi Stream.cz, získala nominaci na Ceny české filmové kritiky, celovečerní debut Domestik (2018) byl nasazen v hlavní soutěži na festivalu v Karlových Varech a předloňský divácký hit BANGER. (2022) byl oceněn dvěma Českými lvy.

Nejnovější seriálový počin Adikts má s posledním jmenovaným společné především téma drog a drogové závislosti, ale také výrazný styl, mladé protagonisty a s nimi spjaté rychlé dialogy plné vulgarismů, slangu a angličtiny.

V souvislosti s diskutovaným seriálem Adikts přinášíme pohled recenzenta z generace Z, pro kterou má být série určená. Máme také text, který seriál posuzuje z úhlu pohledu ředitele Asociace poskytovatelů adiktologických služeb. Připravujeme také rozhovor s režisérem seriálu Adamem Sedlákem. Celý seriál najdete na webu iVysílání.

Šestidílná minisérie je novým přírůstkem do postupně se rozrůstajícího katalogu českotelevizní videotéky iVysílání. Do ní v posledních letech přibývají tituly vznikající exkluzivně pro tuto online platformu.

Ty svým zpracováním, tématy, ale i délkou a způsobem vydání (celé série vycházejí najednou) cílí na mladší diváckou skupinu, pro kterou je sledování audiovizuálních obsahů z VoD platforem naprostou samozřejmostí.

Příběh sleduje skupinu pěti studentů prvního ročníku adiktologie, kteří studují v alternativní současnosti, v níž se postcovidová společnost rozpadá pod náporem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Návykové látky

Seriály

Televize

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější