Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Výsledky práce společenských věd jsou dnes potřeba naléhavěji než přírodovědné objevy a technické vynálezy

Potřebujeme vás. (Promoce absolventů Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně). Ilustrační foto: ČTK
Potřebujeme vás. (Promoce absolventů Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně). Ilustrační foto: ČTK

Komentář Petra Koubského: Ohrnovat nos nad humanitním vzděláním není výsadou hlupáků. V této věci se k nim ochotně přidává i část společenských elit. Nastala vhodná chvíle promluvit si o tom.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Kdykoli dojde k tragédii, o hloupé komentáře není nouze. Po hromadné vraždě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se v tomto směru vyznamenal poslanec Jiří Kobza (SPD), když naznačil, že fakulta si za střelbu jaksi může sama, protože „indoktrinuje progresivismem“, který k těmto koncům vede. Očividně zašel příliš daleko, protože se od jeho slov veřejně distancoval i jeho stranický šéf Tomio Okamura a posléze se omluvil i sám Kobza. Univerzita Karlova na něj přesto podala trestní oznámení, což je hlavně gesto – sotva lze čekat, že poslanec chráněný imunitou bude stíhán pro verbální trestný čin –, nicméně gesto pochopitelné a správné.

Abychom byli spravedliví: správná je i Kobzova omluva. Nezlehčujme ji, připusťme, že je míněna upřímně – tím spíš, že politicky není levná. Část jeho příznivců mu ji neodpustí, budou ji pokládat za změknutí a zbabělost. Kobza podle nich řekl cosi důležitého, jenže z toho pak vycouval.

Kdyby jen podle nich, nestálo by to za další rozbory. Slova poslance Kobzy na adresu FF UK jsou však víceméně v souladu s názorem mnoha lidí, kteří se jinak v blízkosti jeho politické strany cítí a chovají jako dáma, jež se omylem otřela o popeláře. Stačilo, aby Kobza

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Školství

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější