Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Analýza: Konec tajných a důvěryhodných voleb? Rozebíráme sedm výtek proti korespondenčnímu hlasování

Už druhý týden pokračuje v Poslanecké sněmovně bitva o korespondenční volbu. Koaliční návrh na zjednodušení hlasování pro Čechy žijící v cizině provází řada tvrdých výtek i argumentačních faulů. Opozice například hrozí tím, že v Česku skončí tajné a důvěryhodné volby. Má pravdu? Její hlavní argumenty rozebíráme v rozsáhlé analýze.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Poslanci už druhý týden jednají o ostře sledovaném návrhu na zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Dlouhé monology opozičních lídrů, které diskuzi zatím zcela ovládly, mají za cíl zablokovat přijetí změny, od které si koalice slibuje usnadnění možnosti práva volit pro část českých občanů.

Opoziční hnutí líčí návrh jako krok, který bude v praxi znamenat konec důvěryhodných voleb v Česku. Hlasování podle nich už nebude tajné, volby budou nově náchylné k manipulacím. Celá změna je podle opozice vedena touhou slábnoucí koalice urvat část dalších voličů.

„V situaci, kdy je premiér vnímán jako nejslabší lídr a kdy preference stran jsou pod rozlišovací schopností, chce v této chvíli vláda zatáhnout za ruční brzdu a zkouší se zachránit přes korespondenční volbu,“ tvrdí například stínový premiér ANO Karel Havlíček.

Jeho stranická kolegyně a šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová šla ještě dál. Na tiskové konferenci koncem minulého týdne řekla, že hlavní starostí koalice je, „jak ukrást volby“.

V této emotivní debatě, kterou se vinou zdánlivě nekonečné projevy, ale zaznívají také konkrétní argumenty proti, které si bezpochyby zaslouží pozornost. Už jen kvůli tomu, že je i v zájmu koaliční většiny, aby o integritě budoucího hlasování přesvědčila maximum lidí.

Rozebíráme sedm klíčových výtek, s nimiž se vládní lídři musí nyní vypořádat.

1. Volby už nebudou tajné

První se týká prolomení tajnosti voleb.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Korespondenční volba

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější