Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

ANO sáhlo k Okamurovi pro referendum, chystá petici. Není to kampaň, tvrdí Havlíček

Referendum bylo vždy hlavním trumfem SPD, teď ho ale Tomiu Okamurovi bere ANO a Andrej Babiš. Foto: ČTK
Referendum bylo vždy hlavním trumfem SPD, teď ho ale Tomiu Okamurovi bere ANO a Andrej Babiš. Foto: ČTK

Opozice neplánuje v souvislosti s jednáním o korespondenční volbě pouze tradiční obstrukce, sáhodlouhé projevy a noční jednání. Hnutí ANO chce na koalici tlačit i veřejně. Na začátku volebního roku přichází s peticí a požadavkem na referendum. Podle experta jde o chytrou strategii, i když je zřejmé, že volání po referendu nemá šanci na úspěch.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Lídři hnutí ANO před pár dny oznámili, že navrhují jednorázové referendum o čtyřech otázkách. Veřejnost by se podle nich měla vyjádřit ke korespondenční volbě, přijetí eura, migračnímu paktu EU a také možnému rušení veta v rámci rozhodování unie.

Vedle návrhu na referendum, které ale bude při síle opozice reálně neprosaditelné, chce ANO začít tyto otázky řešit také na ulici. Připravuje petici, která by měla obsáhnout tato čtyři témata.

Podle stínového premiéra hnutí ANO Karla Havlíčka jde o reakci na vládní snahu o zavedení korespondenčního hlasování pro české občany žijící v zahraničí. Tedy o návrh, který dříve prosazovalo i samo ANO.

„Na jednání Lepší vlády (stínového kabinetu ANO, pozn. red.) jsme se shodli, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Korespondenční volba

Migrace a uprchlíci

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější