Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Neprohrála jsem kvůli nezkušenosti. I Michálek ocenil, jak jsem vyrostla, říká pirátka Gregorová

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Europoslankyně Markéta Gregorová odmítá, že neuspěla v souboji o předsednický post v Pirátské straně kvůli malým zkušenostem s domácí politikou. „Ve vyjednávání také umím být velice nepříjemná,“ říká v rozhovoru.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Bude Pirátská strana jednotnější?
  • V čem Markéta Gregorová vidí důvody svého neúspěchu při volbě předsedy?
  • Nejsou její slabinou malé zkušenosti v domácí politice?
  • Čím si vysvětluje, že všechny místopředsednické posty obsadily ženy?

Urovnají se nyní spory mezi stranickým křídly? Ivan Bartoš věří, že ano. Na druhou stranu v sobotu večer bývalá místopředsedkyně Blanka Charvátová pozastavila členství a ředitel kanceláře pražského sdružení Jiří Belšán chce členství zrušit. Jak tuto reakci chápete?

Samozřejmě mě mrzí, že týdny, možná někdy až měsíce vyhrocené kampaně a antikampaně způsobily obavy některých lidí. Ti se domnívají, že nyní strana bude vypadat způsobem, který si nepřejí, a nechtějí v tom být.

V sobotu jsem i na pirátském fóru napsala výzvu, kde apeluji na to, aby nám alespoň dali šanci. Naprostá většina nám ji dá. Uvidí nás pracovat a uvidí, že nevedeme stranu žádným směrem, který si nepřejí, ale že naopak pod našima rukama vzkvétá.

Právě to nám pomůže urovnat dvě křídla, ať už existují, nebo je to jenom změť jednotlivých názorů. Takže práce a výsledky je moje hlavní odpověď.

Proč jste prohrála volbu předsedy? Co hrálo největší roli?

Že jsem kandidovala proti Ivanu Bartošovi?

To bezpochyby hrálo roli. Nebylo ale důvodů víc?

Ivan Bartoš má nevýhody plynoucí z toho, že je předsedou 13 let. Avšak zároveň má obří výhody z toho, že již tak dlouho stranu vede a mnoho lidí si ho neumí představit v jiné roli.

Zároveň toto předsednictvo povede stranu v době sněmovních voleb 2025. Mnoho lidí mělo obavy ohledně

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pirátské fórum

Rozhovory

Sněmovna

Vláda Petra Fialy

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější