Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (687. den): Porovnání příběhů nejmodernější západní a ruské stíhačky ukazuje cestu k vítězství Ukrajiny

F-35. Foto: Senior Airman Joseph Barron / AP / ČTK
F-35. Foto: Senior Airman Joseph Barron / AP / ČTK

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Stíhačka F-35 dosáhla milníku, o jakém se Rusům může jen zdát.
  • Rusové útočí, ale až na drobné výjimky stojí na místě.
  • Jak vznikají nové ukrajinské brigády – kdo je tvoří a jaké je jejich složení.
  • Mapa dne – ruská mapa z Bachmutu.
  • Videa dne – rozhovor s Putinovou dcerou; mrtví ruští vojáci se vracejí domů; ruský útok v lese u Kreminné; reportáž z výstavby opevnění.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za čtvrtek 11. ledna. Situace na některých místech už může být jiná.

Stíhačka F-35 dosáhla milníku, o jakém se Rusům může jen zdát. Velká Británie v následujícím fiskálním roce (začíná v dubnu) poskytne Ukrajině vojenskou pomoc ve výši dvou a půl miliardy liber (72 miliard korun).

Je to víc peněz, než dali Britové loni. Ukrajincům dodají dalekonosné střely, dělostřeleckou munici, protivzdušnou obranu, ale také drony v hodnotě 200 milionů liber, které vyrobí doma, a tvrdí, že půjde o největší dodávku dronů v této válce od jakékoli země. Právě drony se stávají nejdůležitější zbraní války.

Není známo, o jaké typy půjde, ale nejčastěji používané drony – takzvané kamikaze nebo FPV – se s velkou rezervou vejdou pod tisíc liber za kus. V britských dodávkách ale jistě budou i sofistikovanější a dražší typy. Ministr obrany řekl, že veškeré dodávky budou výsledkem vývoje, který vychází ze zkušeností v této válce.

Ve čtvrtek komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton prohlásil, že evropský závazek dodat Ukrajině milion dělostřeleckých granátů do března je přece jen dosažitelný díky zrychlení adaptace zbrojařského průmyslu.

Jeho kapacity jsou v porovnání s ruskými mnohem větší a skvěle to ilustrují vývoj a výroba nejmodernějších západních stíhaček F-35 a ruských Su-57. První z těchto typů právě tento týden překročil milník, ke kterému se ruská stíhačka

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější