Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Policie před útokem na fakultě nehledala střelce v klánovickém seznamu. Okolnosti v Hostouni nestačily

Policisté v Hostouni, kde našli zavražděného otce střelce z FF UK. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Policisté v Hostouni, kde našli zavražděného otce střelce z FF UK. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Policie potvrdila Deníku N, že si vraždy v Hostouni a na filozofické fakultě propojila s předchozí dvojnásobnou vraždou v Klánovicích až po zásahu a vrahově smrti. Podezřelé okolnosti v jeho bydlišti – tělo mrtvého otce se stopami násilí, nástražný výbušný systém – ani fakt, že byl majitelem zbraní, tak nevedly k lustraci seznamu lidí prověřovaných kvůli Klánovicím. Těch byly zhruba čtyři tisíce, vrah byl jedním z nich.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nejprve několik známých časových údajů, které jsou důležité pro pochopení souvislostí: ve čtvrtek 21. prosince ve 12.26 policie přijímá informaci o muži, který chce spáchat sebevraždu. Ve 13.19 zjišťuje, že muž je držitelem osmi zbraní včetně těch dlouhých. Předtím už také našla mrtvého otce a nástražný výbušný systém v jeho bydlišti v Hostouni.

To vše se odehrává v době, kdy se kriminalistům už šest dní nedaří dohledat pachatele dvojnásobné vraždy v Klánovicích. Ta je mimořádná – chybí jakýkoliv motiv a jde zřejmě o náhodně vybrané oběti.

Na jejím vyřešení pracují desítky kriminalistů z celé země, pro policii jde o naprostou prioritu. Vyšetřovatelé vytipovávají jména zhruba čtyř tisíc lidí k prověření v souvislosti s tímto násilným činem. Podle policie je spojuje vlastnictví určitého typu zbraně. Je mezi nimi i jméno pozdějšího střelce na fakultě.

Jak ale policie potvrdila na dotaz Deníku N, oba případy – tedy v té době stále ještě „pouze“ podezřelou smrt v Hostouni a záhadnou vraždu v Klánovicích – si v první chvíli nespojila.

„To jsme si

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Útok na Filozofické fakultě UK

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější