Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

84 procent Čechů považuje kulturu za důležitou pro své duševní zdraví. Peníze za ni ale vydávat nechtějí

Moderat v Praze v roce 2016. Foto: Fource
Moderat v Praze v roce 2016. Foto: Fource

Zpráva o tom, že vláda nakonec nesplní programový cíl zvýšit výdaje na kulturu a vyčlenit na ni alespoň jedno procento ze svého rozpočtu, tento týden poněkud zapadla. Oproti jiným škrtům tento většinou veřejnosti nijak zvlášť neotřásl. Ač pro kulturní obec mohou být jeho následky drtivé.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„To jedno procento nenaplníme, podíleli jsme se na vládní konsolidaci,“ řekl s odkazem na úspory v úterních Událostech České televize ministr kultury Martin Baxa. Jeho úřad bude tak letos hospodařit s 16,58 miliardy korun oproti loňským 18,5 miliardy korun.

Tím pádem klesne i poměr výdajů na kulturu ze státního rozpočtu z loňských 0,83 procenta na zhruba 0,76 procenta, uvedla televize. Vysněný a kulturní obcí doporučovaný cíl jednoho procenta je tak nadále v nedohlednu.

Kulturu pro své duševní zdraví přitom považuje za důležitou 84 procent Čechů, přesto na ní šetří, zní titulek podzimního průzkumu Index kulturnosti, který organizovala Kancelář Kreativní Evropa. Podle něj své výdaje na kulturu v posledním roce omezila polovina lidí.

Podle průzkumu průměrně Češi dávali v roce 2023 na své kulturní aktivity 442 Kč měsíčně, tedy podobně jako předloni. Kulturním institucím přitom stejně jako domácnostem vzrostly náklady kvůli vysoké inflaci a energetické krizi a pokles návštěvnosti jim odčerpává další příjmy, jak jsme psali

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

live!

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější