Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Bude líp, je čas odložit blbou náladu

Stav ekonomiky se zlepšuje, Češi si přesto nemyslí, že by měli mít důvod k úsměvu. Ilustrační foto: Adobe Stock
Stav ekonomiky se zlepšuje, Češi si přesto nemyslí, že by měli mít důvod k úsměvu. Ilustrační foto: Adobe Stock

Míra zdražování zpomaluje, Čechy ale neopouští nedůvěra ve vývoj ekonomiky. Sami sebe tím však trestáme. Sezením na penězích a omezováním spotřeby totiž jen prodlužujeme stagnaci. Existuje i řešení vyšších cen, ke kterému saháme méně než sousedé v jiných zemích – říct si o víc peněz v práci.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Komentovaný souhrn dnešního dění sepsal Jan Úšela.

Oživení ekonomiky dusí nedůvěra Čechů

Inflace slábne. Měsíce, kdy ceny meziročně stoupaly skoro o 20 procent, jsou pryč. Podle čerstvých dat v prosinci meziroční zdražování dosáhlo 6,9 procent. Letos má být situace ještě lepší – za celý rok se má inflace podle odhadu centrální banky pohybovat kolem dvou procent, což je číslo běžné pro časy bez ekonomických otřesů. Do toho se na uzdě drží také ceny energií nebo pohonných hmot.

Co na to Češi? Podle prosincového šetření statistiků důvěra spotřebitelů výrazně poklesla. „Počet respondentů očekávajících zhoršení celkové ekonomické situace v následujících dvanácti měsících se ve srovnání s listopadem zvýšil,“ říká zpráva ČSÚ.

Obavy mohou panovat kolem spuštění vládního úsporného balíčku, kterým se zdražují dálniční známky, osekávají výhody firemních benefitů nebo se zvedá DPH u národního pokladu – piva. Balík reforem je ale záměrně nastavený tak, aby žádnou ze skupin zásadně nezabolel.

Důvody pro blbou náladu zkrátka nejsou. Lidé ale zůstávají obezřetní, což symbolizují masivní úspory a výrazný pokles spotřeby, který je mnohem vyšší než v chudších státech regionu, jako jsou Polsko nebo Maďarsko. Jenže

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Pointa N

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější