Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Osvědčený šéf, nebo rázná změna? Piráti zvolí nové vedení, Bartoše čeká těžký souboj ve vlastní straně

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Piráti budou o víkendu na celostátním fóru v Brně volit nové vedení. Rozštěpenou koaliční stranu čeká klíčové hlasování, které dost možná rozhodne o její budoucnosti ve vládě a o tom, kdo ji za dva roky povede do sněmovních voleb. O stranické hlasy do čela strany se utká dosavadní šéf a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, kterého vyzve europoslankyně a kritička vládních kroků Markéta Gregorová.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Piráti v sobotu rozhodnou o tom, zda budou mít za rok a půl na předvolebních billboardech vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, nebo bude v čele strany europoslankyně Markéta Gregorová.

Současný šéf Pirátů získal pro volbu předsedy celkem dvanáct nominací, jeho vyzyvatelka dvě. Původně se měl o post ucházet i někdejší poslanec a bývalý místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal, ten se ale nominace na konci loňského roku vzdal.

Ačkoli je Bartoš nejdéle sloužícím předsedou této parlamentní strany a dlouhé roky u Pirátů v podstatě nemusel čelit těžkým protivníkům, poslední rok jeho pozicí otřásl. Například před dvěma lety byl jeho protivníkem ve volbě šéfa strany senátor Lukáš Wagenknecht, který ve druhém kole podlehl Bartošovi 265 ku 662 hlasům.

Kritika vládního angažmá

Jenže letos se ve straně hlasitěji ozývají ti Piráti, kterým se vládní angažmá zajídá, což se může ve výsledcích odrazit. Mezi členy tak posiluje kritické křídlo, které v tuto chvíli vede právě europoslankyně Gregorová. Její sobotní střet se současným šéfem strany tak ukáže Bartošovu sílu i to, jak početnému odporu čelí. Jinými slovy: zda vsadí na osvědčeného šéfa, nebo chtějí ráznou změnu.

A nejen to. Piráti

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sněmovna

Sněmovní volby

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější