Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rusko žádá, abychom tu ponechali jeho velvyslance. Vysvětlujeme, jak se Česko zachová a proč

Alexandr Zmejevskij je v Česku od roku 2016, obvykle přitom velvyslanci zůstávají zhruba čtyři roky. Foto: ČTK
Alexandr Zmejevskij je v Česku od roku 2016, obvykle přitom velvyslanci zůstávají zhruba čtyři roky. Foto: ČTK

Diplomatická hra mezi Moskvou a Prahou vstoupila do nového dějství. Ruský velvyslanec v Praze už několik let přesluhuje, měl by však zůstat dál – Moskva požádala o prodloužení jeho víza. Vysvětlujeme, jak se chce Česko zachovat a proč.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Putinův režim nechce riskovat, že česká vláda odmítne nového ruského ambasadora. Chce tu proto ponechat toho stávajícího.

Ministerstvo zahraničí nedávno oficiálně obdrželo žádost o prodloužení víza dlouholetému velvyslanci Alexandru Zmejevskému. Zatímco standardní vyslání trvá zhruba čtyři roky, Zmejevskij je v Praze už od roku 2016. Vízum mu vyprší v horizontu několika týdnů.

Na to, že Moskva požádala o prodloužení víza, upozornil na Nový rok server SeznamZprávy. Deníku N to potvrdily tři zdroje z vládních kruhů a ministerstva zahraničí. „Nechtějí se dostat do situace, kdy bychom jim nějakého jejich nového kandidáta odmítli,“ vysvětlil jeden z nich.

Zdroje Deníku N také vysvětlují, jak se hodlá Česko zachovat – a proč.

„Naším plánem je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější