Deník N

Notes: Po demonstraci na Václaváku si prosvištíme europarlament a poznáme tajemství kompostu

Bohatou nadílkou středečních článků bezpečně provází Ivan Adamovič.

O čem jsme dnes psali

V úterý večer zaplnila značnou část Václavského náměstí velká demonstrace navazující na dvě předchozí ze Staroměstského náměstí. Na pódiu k demonstrantům nehovořili profesionální politici, ale úplně obyčejní lidé, jako třeba Dominik Hašek. Setkání písničkářů Tomáše Kluse s Honzou Nedvědem na pódiu pak některé vedlo ke srovnávání se situací, kdy během demonstrací na témže místě v roce 1989 vedle sebe stanuli Karel Gott a Karel Kryl. Pokud však to včerejší hudební párování vedlo k pomyslnému propojení staré generace s tou mladou, účelu bylo dosaženo. Akci komentuje náš stálý zpravodaj z Václavského náměstí Jan Moláček.

Podle odhadů bylo na Václaváku 50 tisíc lidí. Je to dost? Je to málo? Dle tvrzení britské politoložky by jich bylo potřeba 350 tisíc, aby dosáhli změny systému, píše Martin M. Šimečka ze sesterského Denníku N. Doufáme, že to ve vás nezmrazí občanskou angažovanost.

Tématem dneška byly především volby do europarlamentu. Pokusili jsme se poskytnout čtenářům maximum věcných informací, které by se jim mohly hodit za tři dny k rozhodování. Náš nový ekonomický redaktor Jan Pavec oslovil lídry všech stran, kteří mají šanci na zvolitelnost, s baterií velmi konkrétních otázek nejen na ekonomická témata. Pouze zástupce SPD se zdržel odpovídání.

Jakých důležitých hlasování se čeští zástupci v EP zúčastnili a pro co zvedli ruku? Jak si stojí plastová brčka, kdo si nechtěl přeřizovat v létě hodinky a který jediný poslanec byl pro směrnici ztěžující získání střelné zbraně? Horou dat se prokutal Jan Kudláček. Tento nesmírně pracovitý kolega pro vás ještě připravil dlouhé čtení o vývoji EU a voleb do europarlamentu za posledních 40 let. Na to si uvařte kafe, je dobré to znát.

Dnes jsou Piráti docela na koni, ale před pěti lety hranici potřebných pěti procent neprolomili. Vzpomíná na to jejich předseda Ivan Bartoš a přiznává také značku svého oblíbeného nápoje, kterým zapíjel smutek.

A jedeme dál evropskou krajinou. Co vlastně dělá Evropský parlament a proč se do něj strany hrnou, na tyto otázky v kostce odpovídá Jan Tvrdoň.

Nejdéle sloužícím europoslancem je Elmar Brok. Jaké to je být de facto bruselským štamgastem, zjišťovala v rozhovoru Markéta Boubínová.

Ještě nemáte dost?

Jak je vidno i ze seznamu českých kandidátů, Evropská unie se musí připravit i na demokraticky zvolené strany, které ji chtějí rozložit. O tomto paradoxu píše Kirill Ščeblykin.

Členem legislativní rady vlády se zřejmě stane profesor trestního práva na Právnické fakultě UK Jiří Jelínek. Zvláštní je, že tento právník nedávno vypracoval pro Andreje Babiše posudek. Podle některých zdrojů by se mohl týkat kauzy Čapí hnízdo a pochybení orgánů činných v trestním řízení. Je nová funkce odměnou za služby? Případ budeme sledovat.

Čechům se prostě příroda nezavděčí. Mrazy uhodí zrovna v průběhu stávek kvůli oteplování, a když konečně začne po dlouhém suchu pršet, vyhlašujeme povodňovou pohotovost. Ale teď bez legrace, je pár toků, u kterých by měli místní obyvatelé přinejmenším zvýšit ostražitost.

Spletité zákonitosti EU mohou leckoho znervózňovat, ale pravdou je, že díky nim může menší země, jako je Česko, lépe vyjednávat se zeměmi většími. Jak píše v komentáři šéfredaktor Deníku N Pavel Tomášek, zkusme si občas připomenout, proč vůbec EU vznikla, a podle toho ji hodnoťme.

Kolega Jan Moláček se kdysi dávno

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější