Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Cesta dolů je strašně rychlá.“ S čím se potýkají ženy bez domova

Pár žen posedává na lavičce před noclehárnou Armády spásy v Praze 7. Foto: Marie Dámková, Deník N
Pár žen posedává na lavičce před noclehárnou Armády spásy v Praze 7. Foto: Marie Dámková, Deník N

Třicátnice Ema v létě ztratila práci a od té doby většinou přespává v noclehárně. „Na ulici jsem potkala lidi, kteří se s vámi podělí o poslední kousek chleba, ale i ty, kteří vás okradou, i když vlastníte úplné minimum,“ líčí. V reportáži popisujeme, jaké problémy – nejen v současném mrazivém počasí – řeší ženy bez domova.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Doklady máš?“ ptá se mladý muž a drží svou přítelkyni za ruku pod světlem pouliční lampy. Ženu obejme a ztratí se v tmavé ulici.

Vedle čeká ve frontě dalších 20 žen všech věkových kategorií. Noclehárna pro ženy v pražských Holešovicích za pár minut otevře vstupní bránu.

V mrazivých večerech se ženy bez domova mezi sebou často dohadují, na koho zbyde lůžko v teple. V noclehárně v Centru sociálních služeb Karla Larssona Armády spásy je totiž jen 28 lůžek.

Krátce po sedmé hodině otevírají sociální pracovníci dveře a po skupinkách pouští ženy dovnitř. Ty už se stihly rozloučit se svými partnery a posbírat všechny batohy a tašky, které musí nosit stále s sebou.

Sociální pracovnice Armády spásy Renata Rýdlová jednu po druhé zapisuje do tabulky a registračního systému. Většinu z nich už zná a průkaz totožnosti od nich nevyžaduje, protože už jsou v systému zaregistrovány.

„Chcete mýdlo?“ obrací se s dotazem na každou z nich. „Chci. Dneska si budu i barvit hlavu, už mám odrosty,“ raduje se jedna z žen a ukazuje dvě balení blond barvy na vlasy.

Sociální pracovnice Renata Rýdlová nabízí klientkám hygienické potřeby. Foto: Marie Dámková, Deník N

Stejný nápad dostala i padesátnice Simona (jméno jsme změnili kvůli citlivým informacím a zachování anonymity). Donesla si barvu na vlasy v odstínu lískový oříšek, ale jelikož si ji nanášela na velmi světlé vlasy, výsledkem je spíše blond.

Simona spí v noclehárně už čtvrtý měsíc až na výjimky každý den, necítí se tu však dobře. Bez bytu je od loňského léta.

„Se sociálními pracovníky pracujeme na tom, abych si co nejdříve našla bydlení. Já ten život

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Chudoba

Praha

Reportáž

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější