Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (685. den): Ruská armáda je ve výrazně horším stavu, než o sobě tvrdí

Ruští vojáci v hlídkovém vrtulníku nad Černým mořem. Foto: ČTK / AP
Ruští vojáci v hlídkovém vrtulníku nad Černým mořem. Foto: ČTK / AP

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Ruský vojenský analytik porovnal oficiální tvrzení s tvrdými daty.
  • V hlášeních o pohybech na frontě přibyl po pádu Marjinky směr Kurachove.
  • Strategicky důležitá železnice na jihu má k dokončení ještě daleko, Ukrajinci na ní údajně zasáhli nedostavěný most.
  • Mapy dne – směr Kurachove, Avdijivka, Robotyne, jak postupuje stavba ruské trati na okupované Ukrajině.
  • Video dne – drony na kladení protitankových min.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za úterý 9. ledna. Situace na některých místech už může být jiná.

Ruský vojenský analytik porovnal oficiální tvrzení s tvrdými daty. Ruská armáda nabírá na síle, zbrojařský průmysl frčí na plný plyn a situace na frontách se obrací ve prospěch okupantů. Ukrajinci zároveň trpí pod ruskými nálety, zažívají zklamání z neúspěšné ofenzivy a chybí jim munice i lidé, a proto chystají novou mobilizaci. Takto vypadá aktuální situace na základě převládajících zpráv.

Rusové opravdu převzali iniciativu na frontě, útočí od Kupjansku po Robotyne, ale na jejich kondici existuje i jiný názor. O faktorech, které zpochybňují dobrý stav ruské armády a její kontinuální posilování, napsal nezávislý ruský vojenský analytik Pavel Luzin.

Na základě čísel a fakt, která předestřel ve své analýze, nelze vyloučit, že vojenská kapacita Putinova režimu se zase jednou přeceňuje. To neznamená, že má Ukrajina aktuálně převahu, ale není ani důvod si myslet, že Rusko vyhrává.

Luzin se soustředil na dvě oblasti – počty vojáků a produkci zbrojařského průmyslu. V obou našel nesrovnalosti mezi oficiálními tvrzeními a tvrdými daty.

„Během roku 2023 docházelo k postupné degradaci ruské armády, jde o vývoj, který je do konce války jen těžko zvrátitelný,“ píše Luzin v úvodu.

Na podporu svého tvrzení uvádí následující argumenty:

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější