Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lůžek v nemocnicích ubude, nejsou na ně peníze ani lékaři. Kde? Rozebíráme šest variant

Pojišťovny budou jednat s nemocnicemi o rušení lůžek. Foto: Prokop Vodrážka, Deník N
Pojišťovny budou jednat s nemocnicemi o rušení lůžek. Foto: Prokop Vodrážka, Deník N

Zdravotní pojišťovny chtějí v nejbližších měsících zrušit část nemocničních lůžek. Česko jich má více než 48 tisíc, což je podle pojišťoven neudržitelné. Přinášíme analýzu šesti variant, jak by mohla redukce vypadat.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když koncem loňského roku dával šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek protestujícím lékařům tři miliardy korun na platy navíc, upozorňoval, že bude potřeba stávající síť nemocnic zmenšit.

Nyní přichází s tím, že bude potřeba část stávajících lůžek zrušit nebo zredukovat. „U nás je nemocnic ve srovnání s moderním světem víc. Péči je třeba centralizovat, to povede k tomu, že nemocnic fungujících 24 hodin denně a sedm dnů v týdnu bude méně,“ řekl začátkem roku Kabátek. Kolik lůžek by zrušil, ale šéf VZP říci nechce, rozhovor s Deníkem N na toto téma zatím odmítá.

Právě pojišťovny přitom budou podepisovat příští rok s nemocnicemi nové rámcové smlouvy. Mohou tak například říci, že konkrétnímu zařízení už nebudou proplácet dvacet chirurgických lůžek, ale třeba jen deset.

„Za síť smluvních poskytovatelů zdravotních služeb v ČR a zajištění dostupnosti péče jsou odpovědné zdravotní pojišťovny. Proto s tímto tématem přichází právě VZP,“ komentuje problém mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je potřeba se nyní podívat na to, „které nemocnice blízko sebe poskytují podobnou péči, a tudíž není nutné je takto dublovat“. Příklady takových nemocnic Dušek slíbil dodat Deníku N během února.

Zatím nikdo nechce jmenovat konkrétní zařízení, kterých by se útlum měl týkat. Přesto už nyní lze

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější