Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vedení fakulty dvakrát nabídlo pomoc, policie nereagovala. Univerzita popsala okamžiky před střelbou

Útok na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, při kterém zemřelo nejméně patnáct lidí včetně střelce. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Útok na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, při kterém zemřelo nejméně patnáct lidí včetně střelce. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Vedení Univerzity Karlovy zveřejnilo dokument, v němž popisuje události na filozofické fakultě od prvního příchodu kriminalistů. Svědkové hovoří o tom, že kriminalisté už v půl druhé některým lidem ukázali fotografii hledaného s tím, že „může být nebezpečný a asi je psychicky narušený“. Vrátný hlídce doporučil, aby prošla budovu od čtvrtého patra dolů, vedení fakulty dvakrát nabídlo setkání s děkankou a proděkany, policisté ale k žádnému z těchto kroků nepřistoupili. Sami přitom podle dokumentu tvrdili, že muž může být ozbrojený a hrozí jeho „vniknutí do budovy“.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V půl druhé měla na Filozofické fakultě na náměstí Jana Palacha v Praze začít schůze kolegia děkanky. „Před začátkem byli kolem 13.30 u vrátnice FF UK policisté, kteří dostali informaci o tom, že v prvním patře je vedení FF UK,“ stojí ve zprávě.

První kontakt měli policisté s vrátnými přímo u vchodu do budovy. „Před 13.30 přicházejí k vrátnici tři policisté. Mluví s vrátnými a ukazují jim fotky tří osob, jedna z nich byla pachatel útoku na FF UK. Vrátní jim uvedli, že nikoho z dotyčných neviděli. Policisté vrátným neřekli, proč dotyčné osoby hledají. Jeden policista zůstal a další dva šli do knihovny,“ popisuje dokument. Vrátný přitom policistům podle dokumentu doporučil, „aby prošli dům od 4. patra dolů“. Policisté evidentně nereagovali, instruovali však vrátné, aby jim „dali echo“, pokud se hledaný muž objeví.

„Asi ve 13.30 byli při vstupu do budovy u vrátnice uniformovaní policisté a mluvili s vrátnými. Zeptal jsem se jich, jestli něco nepotřebují, jeden z nich ukázal na mobilu fotografii (pachatele, pozn. red.) a řekl, že ‚se k FF asi blíží‘, je asi psychicky narušený a může být nebezpečný,“ popisuje proděkan Daniel Berounský.

Policista se podle něj jeho i vrátných zeptal, zda muže neviděli, Berounský opáčil, že ne. Nabídl ale setkání s vedením fakulty, které právě zasedalo. „Řekl jsem jim, že paní děkanka je nyní s proděkany o patro výš, a kdyby bylo cokoli potřeba, mohou za námi přijít. Policista na tuto nabídku

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Útok na Filozofické fakultě UK

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější