Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Některé odpovědi zazněly, část otázek zůstává bez nich. Co policie objasnila a co ne?

Zůstává otázka, proč si policie nepropojila jméno vraha s prověřovanými osobami k vraždě v Klánovicích. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Zůstává otázka, proč si policie nepropojila jméno vraha s prověřovanými osobami k vraždě v Klánovicích. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ačkoliv policie dnes obšírně vysvětlovala svůj postup před zásahem na filozofické fakultě i při něm, některé nejasnosti stále zůstávají. Například není jasné, kdy si policie propojila pachatele s podezřelým z vražd v Klánovicích či zda adekvátně vyhodnotila jeho nebezpečnost. Není zřejmé ani to, kdy vrah do budovy školy přišel a co měl v tu chvíli s sebou. Shrnujeme otázky, které policie zodpověděla, i ty, které stále zůstávají nejasné.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Policie na tiskové konferenci zodpověděla část dosud nevyjasněných otázek kolem tragické střelby na Filozofické fakultě. Některé nejasnosti ale stále zůstávají. Policie například s odkazem na probíhající trestní řízení nesdělila žádné podrobnosti ohledně příchodu pachatele do budovy školy.

Úřad vnitřní kontroly Policejního prezidia nenašel na postupu policie před zásahem ani při něm či po něm žádné chyby.

Dosud není zřejmé, kdy si vyšetřovatelé propojili střelce s databází prověřovaných osob v souvislosti s vraždami v Klánovickém lese. A pokud k propojení došlo až po zásahu, zda to nevypovídá o chybně nastaveném systému sdílení informací. Nejasnosti přetrvávají rovněž ohledně vyhodnocení situace a v otázce, zda pátrání před střelbou nemělo být plošnější a zahrnovat i hlavní budovu školy.

K této věci se nicméně policie vyjádřila. Přinášíme přehled klíčových otázek a odpovědí, které na ně policie do současného okamžiku poskytla.

Kdy policie získala informace o tom, že vrah vlastní osm střelných zbraní včetně samonabíjecí pušky?

Informaci o tom, že je držitelem několika střelných zbraní, policie prý získala ve 13.20, tedy více než hodinu a půl před střelbou na FF. „V Praze bylo vyhlášeno pátrání po střelci s tím, že se jedná o osobu se sebevražednými úmysly, která má v držení několik zbraní,“ řekl Vojtěch Motyka, náměstek krajského policejního ředitelství v Praze.

Pokud tedy policie měla informace o množství a typu střelných zbraní ještě před střelbou, je otázka, zda

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Útok na Filozofické fakultě UK

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější