Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nečekaná brzda práv pro LGBTQ lidi. Jak se v Česku s pomocí Aliance pro rodinu rozfoukala nová kulturní válka

Kampaň Aliance pro rodinu proti náhradnímu mateřství na pražském Malostranském náměstí. Foto: Prokop Vodrážka, Deník N
Kampaň Aliance pro rodinu proti náhradnímu mateřství na pražském Malostranském náměstí. Foto: Prokop Vodrážka, Deník N

V Česku se za poslední rok výrazně zvedla otázka náhradního neboli surogátního mateřství. Kontroverzní téma, které je i v zahraničí součástí kulturních válek, tu nyní může zastavit snahy zlepšit práva stejnopohlavních párů. Výraznou roli v tom sehrála Aliance pro rodinu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ve Sněmovně se blíží druhé čtení návrhu na úpravu občanského zákoníku, kterým se mají narovnat práva stejnopohlavních párů. Jde o výrazné politické téma, které se už několik volebních období snaží část zákonodárců neúspěšně změnit.

Nejinak je to v současném složení dolní komory Parlamentu, kde i po dvou letech dospěli zastánci manželství pro všechny k tomu, že tato změna není politicky průchozí. A přišli s ústupkem – svazky stejnopohlavních párů by se nenazývaly „manželství“, ale „partnerství“.

Jenže tento kompromis zatím narazil. A to jak během opakovaného projednávání na ústavně-právním výboru, tak na stálé komisi pro rodinu.

Zatímco předchozí složení Sněmovny řešilo především hodnotu manželství jako svazku muže a ženy, nyní se našel další argument – „surogát“.

Odpůrci narovnání práv stejnopohlavních párů přišli s myšlenkou, která se dá zjednodušit následovně: Přidání rodičovských práv gayům a lesbám otevře stavidla „výroby dětí na zakázku“ pomocí náhradního mateřství a v Česku se rozjede „obchod s dětmi“.

Deník N společně se serverem investigace.cz zmapoval, jak se tato problematika za poslední rok dostala do veřejného prostoru. Náhradní mateřství se stalo výrazným politickým tématem – objevily se tři různé návrhy na jeho zákaz, vláda se zavázala k vytvoření zákonné úpravy, proběhlo několik kulatých stolů a debat a je také předmětem zájmu médií.

Významnou roli v tom sehrály i dvě ultrakonzervativní nátlakové organizace, kterým se podařilo

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

LGBTQ

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější