Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tipy, triky a kouzla, jak odlehčit jídlo po svátečním hodování: Stačí přidat na kyselosti. Jak?

Snědli jste moc sladkého? Zkuste přidat na kyselosti. Foto: Rachel Park, Unsplash
Snědli jste moc sladkého? Zkuste přidat na kyselosti. Foto: Rachel Park, Unsplash

Jako vždycky po vlně vánočního a novoročního hodování vysílá tělo v lednu do mozku jednoznačný signál: „Odlehčit, prosím!“ Přísun máslového cukroví, mastného kapřího masa, majonézových salátů a chlebíčků už byl příliš dlouhý. Kyselost je v jídle tou lehkostí, po níž v lednu na talíři toužíme. Cesty k ní jsou různé a někdy začínají v nečekaných surovinách.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Odlehčit nemusí znamenat jít cestou diety nebo půstu – většině z nás stačí trochu pozměnit recepty, aby nebyly tak hutné. Nekomplikovanou a příjemnou metodou, jak to udělat, je více kyselosti. Právě ta totiž v jídle přináší lehkost. Nikoliv lehkost ve smyslu úbytku kalorií, ale lehkost chuťovou a pocitovou.

Mezi hvězdnými šéfkuchaři patří k uctívačům kyselosti Samin Nosrat – Američanka s perskými kořeny a autorka bestselleru Sůl, tuk, ocet, žár. Svoje objevování důležitosti kyselého elementu ráda ilustruje na příběhu své první opulentní večeře na Den díkůvzdání.

„Uprostřed stolu trůnil obrovitý pečený krocan, k němu se podávala šťáva z výpeku, bramborová kaše se spoustou másla a smetany, špenát se smetanou, hodně uvařená růžičková kapusta a nádivka z mletého masa, slaniny a jedlých kaštanů. Pokaždé, když se kolem stolu posílala brusinková omáčka, nandala jsem si jí hojně,“ popisuje, jak se snažila kompenzovat jednotvárnost tučných a nasládlých pokrmů nakyslými brusinkami.

Nosrat zároveň popisuje šéfkuchařské triky, jimiž se podobně mdlou sérii tradičních jídel podařilo na jiné večeři změnit: „Do bramborové kaše se přimíchala

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jídlo a gastronomie

Vánoce

Výživa

Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější