Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rusové, jděte domů, přejí si Lotyši. Jenže „jejich“ Rusové se cítí doma právě v Lotyšsku

Učitelka Inese Rudzite učí v Rize ruské občanky žijící v Lotyšsku tamní jazyk, bez něhož by jim podle zákona hrozilo vyhoštění. Foto: Janis Laizans, Reuters
Učitelka Inese Rudzite učí v Rize ruské občanky žijící v Lotyšsku tamní jazyk, bez něhož by jim podle zákona hrozilo vyhoštění. Foto: Janis Laizans, Reuters

Aktualizováno: Ve všech třech baltských republikách žije Rusů víc, než by si mnozí z tamních neruských obyvatel, zvlášť za ruské agrese, přáli. Lotyšsko se rozhodlo, že jejich počet sníží. Už v únoru tak Evropa může po čase být zase svědkem deportace – podle nejnovějšího vyjádření ministra vnitra Lotyšska Richarda Kozlovskise může jít o zhruba 2 tisíce lidí. Je to dvakrát víc, než se předpokládalo ještě minulý týden.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Původně jich bylo 1167. Adeptů na deportaci z Lotyšska do Ruska. Nyní ministr vnitra Kozlovskis přitvrdil a vyřknul nový údaj – do své původní vlasti by se mohlo odebrat přes 2 tisíce lidí. A ani tohle číslo nemusí být konečné.

Tolik osob, které žijí v Lotyšsku, ale nemají lotyšské občanství, nesplnilo totiž pravidlo dané novým zákonem země – neumějí lotyšsky a nejsou občany. Deník N zjišťoval, jestli je v EU možné vyhoštění lidí zdůvodnit kolektivní vinou a příslušností k národu – byť nebezpečnému agresorovi. A v pátek začal lotyšský ústavní soud projednávat žalobu devětadvaceti Rusů, kteří se vrátit, odkud přišli, nechtějí.

Znalost jazyka jako projev úcty

Z pohledu zákona o imigraci není právo na jejich straně, a tak by si měli v únoru sbalit kufry a vyrazit k ruské hranici. Pokud to neudělají dobrovolně, lotyšské úřady je nejspíš posadí do autobusů a odvezou tam, odkud kdysi přišli – na hranice s Ruskem. Pak jim ukážou, kterým směrem mají jít, a neřeknou ani na shledanou.

Kdo jsou lidé, kteří přesto, že v Lotyšsku prožili celý život, budou nejspíš muset – často i na stará kolena – pryč?

Společné má většina z nich to, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Pobaltí

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější