Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Macron vyměnil premiérku za premiéra. Má mu pomoct proti krajní pravici i nízké popularitě

Nový předseda francouzské vlády Gabriel Attal. Na snímku na jednání EU v Bruselu 23. listopadu 2023. Foto: EU
Nový předseda francouzské vlády Gabriel Attal. Na snímku na jednání EU v Bruselu 23. listopadu 2023. Foto: EU

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes – den po včerejším předvolání a rezignaci předsedkyně vlády Élisabeth Borne – jmenoval nového premiéra. Tím je teprve čtyřiatřicetiletý Gabriel Attal, nejmladší francouzský předseda vlády v dějinách. Je pověřen sestavením nové vlády, od které si prezident mimo jiné slibuje úspěšný boj proti krajní pravici. Kdo je nový předseda, který pro francouzskou společnost ztělesňuje hned několik prvenství?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Očekávané přeskupení týmu Emmanuela Macrona pomyslně započala včerejší rezignace jeho premiérky Élisabeth Borne, s jejímž odchodem končí i dosavadní vláda. Prezident si od této „revize“ vedení země slibuje nový impulz a posílení politické pozice, a to jak před červnovými volbami do Evropského parlamentu, tak před blížícími se olympijskými hrami, které bude v létě hostit Paříž.

Hlava státu si ale také od kroku, který mnohá francouzská média označují termínem remaniment, tedy přeskupení, slibuje zákrok proti rostoucí síle krajní pravice. Ta obdobně jako v dalších evropských zemích stoupá na žebříčcích popularity stále výš.

Nový předseda vlády Gabriel Attal přebral funkci dnes odpoledne na slavnostní ceremonii v Matignonském paláci, sídle francouzských premiérů.

Premiéry nového premiéra

Dosavadní ministr školství a mládeže Gabriel Attal se ve 34 letech stal nejen nejmladším francouzským předsedou vlády v dějinách páté francouzské republiky, je ale momentálně i 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Francie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější