Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hulvátem v Číně: Tomáš Etzler se druhým bestsellerem vrací ke svému čínskému dobrodružství

Tomáš Etzler věřil, že jeho zkušenosti z Afghánistánu nebo Iráku ho připravily „úplně na vše“. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Tomáš Etzler věřil, že jeho zkušenosti z Afghánistánu nebo Iráku ho připravily „úplně na vše“. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Tomáš Etzler i v novém pokračování knihy Novinářem v Číně podstupuje svéráznou autoterapii. Svou práci miluje, ale zemi, v níž ji vykonává, nesnáší. Je to skvělý a zkušený profesionál a zároveň emocím věčně podléhající cholerik nešetřící vulgarismy. A čtenáři to opět milují, kniha je záhy po vydání bestsellerem. Jaké je tajemství jejího úspěchu?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Rozdíl mezi těmi dvěma tvářemi stejného muže je drastický. Na obálce první knihy Novinářem v Číně Tomáš Etzler u podtitulu Co jsem to proboha udělal? ještě vcelku odhodlaně hledí do objektivu.

U podtitulu v závěru loňského roku vydaného druhého dílu Nezešílet! se už tváří spíš rezignovaně a vypadá poněkud ztrhaněji. O důvodech této nejen vizuální proměny tu píše.

Z reportéra spisovatelem

V první knize vydané v roce 2021 shrnul Etzler svou reportérskou zkušenost, která začala roku 2006 v Číně a pokračovala dalších sedm let (s třemi dalšími lety na volné noze v Hongkongu).

Tuto zkušenost vytěžil (krom reportáží pro Českou televizi a CNN) před dvěma lety také v dokumentárním filmu Nebe, který natočil v odlehlém čínském sirotčinci, kde životní podmínky místních chovanců nešlo nazvat jinak než jako drastické. Přesto byl snímek, oceněný i diváckou cenou na MFDF Ji.hlava, plný naděje a pro Etzlera znamenal také vykročení na novou, klidnější profesní cestu.

Ale zpátky k té drastičtější životní fázi, z níž Etzler sepsal už svou druhou, čtenářsky vděčnou, a přitom nepodbízející se knihu. Ta

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Literatura

Literatura faktu

Média

Veřejnoprávní média

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější