Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V ODS panuje neklid, Fiala čelí v regionech ostrým dotazům na své vládnutí, ústupky partnerům i Nutellu

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

V ODS roste nervozita zapříčiněná nízkou oblibou vlády, odklonem voličů od koaličních stran a blížícími se volbami, v nichž to může hrát roli. Premiér Petr Fiala a jeho ministři z řad občanských demokratů na setkáních se členy v krajích čelí výtkám a hodiny odpovídají na ostré otázky kolegů. Třeba na to, co udělají s inflací, cenami energií nebo proč není konsolidační balíček tvrdší. Pozice Fialy je ale podle oslovených občanských demokratů stabilní.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Čím blíže jsou krajské, senátní a evropské volby, tím je členům ODS v regionech jasnější, že se v nich budou muset vypořádat nejen s vlastními chybami a přešlapy v místní politice, ale i s tím, čím vláda aktuálně štve či zklamává své voliče.

V polovině sněmovní čtyřletky má kabinet podle agentury CVVM jedny z nejhorších výsledků v měření důvěry voličů za posledních deset let. Stranu tak nyní podle jejích členů spojuje hlavně obava z toho, že kdyby nezůstali jednotní, zvýší se riziko, že opoziční ANO za dva roky vyhraje sněmovní volby a jeho předseda Andrej Babiš vystřídá jejich předsedu Petra Fialu v čele Strakovy akademie.

„Všichni vidíme, jaká je aktuální oblíbenost nebo neoblíbenost vlády. Představa, že s těmito čísly jde někdo do

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konsolidační balíček

Krajské a senátní volby 2024

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější