Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Na trzích letí vše nahoru. Jak skončí investiční rally?

Tokijci sledují vývoj akciového trhu na tamní burze. Foto: Eugene Hoshiko, ČTK / AP
Tokijci sledují vývoj akciového trhu na tamní burze. Foto: Eugene Hoshiko, ČTK / AP

Komentář Vladimíra Baláže: Po otřesném roce 2022 zažily trhy aktiv v roce 2023 zmrtvýchvstání. Americký akciový index S&P 500 v loňském roce narostl skoro o čtvrtinu a těsně se přiblížil k historickým maximům. Ze dna se odrazily ceny dluhopisů. Rostou ceny nemovitostí v USA. Daří se i kryptoměnám. Bitcoin prorazil hranici 45 tisíc bodů a pošilhává po maximech z roku 2021. Co se stalo, že všechno letí (v burzovním žargonu „everything rally“)? Vyřešil svět (nebo alespoň americká ekonomika) všechny své problémy a už nás čeká jen růžová budoucnost?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

I letos se v globální i americké ekonomice může vyskytnout mnoho nepředvídatelných věcí. Je ovšem pravdou, že po letech pandemie a vysoké inflace se ekonomika začíná vracet do určitých standardních hodnot.

Za vším je přirozeně očekávaný pokles úrokových sazeb americké centrální banky v letošním roce. A za poklesem sazeb je zase padající inflace. Přestože jsou centrální banky ve svých vyjádřeních o klesajících úrocích velmi opatrné, většina analytiků si myslí, že úroky budou v letošním roce klesat. Klesající inflace a očekávání o úrokových sazbách vyvolaly devět týdnů trvající rally na akciových trzích.

Při klesajících úrocích se více vyplatí investovat do akcií, ale i nemovitostí. A kdo touží vydělat rychle a hodně, vloží peníze do

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Trhy

Ekonomika, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější