Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pár dobrých zpráv z ochrany klimatu do nového roku

Náboženství a boj proti změně klimatu od sebe nemají tak daleko. V obou případech jde o to, zda tomu věříte. Ilustrační foto: Adobe Stock
Náboženství a boj proti změně klimatu od sebe nemají tak daleko. V obou případech jde o to, zda tomu věříte. Ilustrační foto: Adobe Stock

Komentář Adama Ondráčka: Informace z celého světa ukazují, že má smysl věřit a usilovat o transformaci v udržitelnou společnost.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Svět již několik desetiletí prochází postupnou společenskou změnou. Roste počet těch, kteří chtějí chránit planetární přírodní ekosystémy tak, aby na této kouli letící vesmírem vydržely i další generace lidstva.

A stejně jako velká část společenských hnutí v historii je i toto poháněné strachem. Tentokrát to není strach ze sedmi kruhů pekla nebo obava z toho, že se reinkarnuji jako slimák, ale strach ze ztráty biodiverzity, masového vymírání přírodních druhů, sucha na tak velkých částech Země, že se dají do pohybu stamiliony lidí, jež přijdou do obyvatelných a vyspělých částí především globálního Severu, otočí demografickou křivku a převálcují etnicky původní obyvatelstvo. To povede k politické radikalizaci, rozpadu dosavadních mezinárodních společenství a válkám o suroviny i barvu pleti či podobu vyznání.

Náboženství a boj proti změně klimatu od sebe nemají tak daleko. V obou případech

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Klimatická krize

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější