Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Bye, Barbie! Sezona filmových ocenění startuje, Zlaté glóby ale na mnoha frontách překvapily

Emma Stone se Zlatým glóbem za film Chudáčci. Foto: ČTK / AP / Chris Pizzello
Emma Stone se Zlatým glóbem za film Chudáčci. Foto: ČTK / AP / Chris Pizzello

V porotě Zlatých glóbů je sice nově skoro polovina žen a ženské róby jako obvykle vládly i červenému koberci, přesto ženy-tvůrkyně na nedělním 81. udílení cen spíše ostrouhaly. Favorizovaná Barbie či Taylor Swift propadly, večer patřil krom favorizovaného Oppenheimera i několika nečekaným vítězstvím.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Králem večera, který proběhl v Los Angeles v noci na pondělí středoevropského času, se očekávatelně stal Oppenheimer Christophera Nolana. Drama vynálezce atomové bomby bylo jedním z loňských komerčních hitů, od začátku ale bylo považováno i za předního budoucího sběratele nejrůznějších ocenění.

To se na nedělním předávání Zlatých glóbů potvrdilo, když tu Oppenheimer získal celkem pět cen včetně té pro nejlepší drama. Zlaté glóby za práci na filmu sesbírali také režisér Christopher Nolan, herec Cillian Murphy za ztvárnění titulní role i herec ve vedlejší roli Robert Downey Jr. a hudební složka filmu.

Bye, Barbie!

Největší komerční hit loňského roku, podvratně feministická komedie Grety Gerwig Barbie, ale soudě dle toho, jaká kolem ní panovala očekávání, spíše ostrouhala.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější