Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jurečka upekl nepovedený dort. Výpočet věku odchodu do penze bude mít se skutečnou délkou života společného jen málo

Delší čas strávený v penzi by se ve stanovování důchodového věku nepochybně zohlednit měl, píše ve svém komentáři statistik Petr Mazouch. Neměl by ale být ovlivnitelný jednorázovými vlivy. Foto: ČTK
Delší čas strávený v penzi by se ve stanovování důchodového věku nepochybně zohlednit měl, píše ve svém komentáři statistik Petr Mazouch. Neměl by ale být ovlivnitelný jednorázovými vlivy. Foto: ČTK

Komentář Petra Mazoucha: Věk odchodu do penze se má podle reformy navržené ministerstvem práce a sociálních věcí odvíjet od vývoje střední délky života. Ta pro každý věk v daném roce odhaduje, kolika let se průměrně dožijí tyto osoby, pokud se během jejich života udrží úmrtnost na úrovni jako v daném roce. Vlivem krátkodobých výkyvů se ale zároveň může výrazně měnit. To může mít do budoucna ve veřejné diskuzi vůbec nezmiňované a nepředvídané negativní důsledky pro důležitý parametr důchodového systému.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Samotný návrh s podpůrnými argumenty prezentovaný na webu ministerstva připomíná spíše nepovedený dort pejska a kočičky. Důležitý parametr důchodového systému může výrazně znepřehlednit a některé ročníky poškodit nebo zvýhodnit proti jiným.

Cílem ministerstva je udržet dobu strávenou v důchodu na úrovni 21,5 roku. Tuto hodnotu rezort opírá o průměr zemí OECD. K podobné hodnotě došla v minulosti například i důchodová komise profesora Martina Potůčka.

Již tento slib je velmi diskutabilní. Samotné ministerstvo vykazuje v rámci ročenek České správy sociálního zabezpečení průměrnou délku pobírání důchodu, která nyní dosahuje více než 24 let.

Tato hodnota je úplně jiným číslem, než se na první pohled zdá. Počítá se jako prostý součet délek ukončených starobních důchodů z důvodu úmrtí v daném roce, vydělený počtem ukončených důchodů. Je to podobný přístup, jako kdybychom průměrnou délku života počítali tak, že sečteme věky zemřelých v daném roce a vydělíme je počtem zemřelých.

Dochází k opomenutí

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Důchody

Česko, Ekonomika, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější