Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Vysvětlování připomíná kluka u rozbitého okna.“ Experti popisují, proč Jurečka svou kauzu spíše ustojí

Kauzu ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky bude v úterý řešit celostátní výbor lidovců. Foto: Rada EU
Kauzu ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky bude v úterý řešit celostátní výbor lidovců. Foto: Rada EU

Analýza: Vládní koalice řeší zkraje nového roku nečekaný a nepříjemný problém. Předseda lidovců a vicepremiér Marian Jurečka se totiž dostal pod veřejný tlak poté, co vyšly najevo informace o vánočním večírku jeho ministerstva práce a sociálních věcí, jenž probíhal v den masové vraždy na pražské filozofické fakultě. Jurečka navíc nebyl schopen a ochoten celý problém rychle a věrohodně vysvětlit, čímž svou vlastní pozici pouze zhoršil. Podle expertů ale svůj vládní post uhájí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Celá kauza, která se zprvu zdála být spíše méně problematická, nyní rozhoupala Jurečkovu vládní židli.

Sám ministr totiž v nedělních Otázkách Václava Moravce mluvil o tom, že zvažuje rezignaci. Vzhledem k tomu, že Jurečka je vedle pozice ministra i předsedou koaliční strany a jednou z hlavních tváří koalice Spolu, nejde o banalitu.

Tím spíš, že tento problém podstupuje šéf KDU-ČSL a přeneseně celá jeho strana i vláda v situaci, kdy se potýkají s velmi nízkou důvěrou ve společnosti a jejich cílem je pomalu získávat podporu zpět.

Lidovci se po dvou letech fungování Fialovy vlády dostali do krize; podle prakticky všech dostupných průzkumů z konce loňského roku mají podporu nanejvýš čtyři procenta a stále stagnují. Sami by do Sněmovny nyní neprošli. I tyto faktory musí v souvislosti s Jurečkovou kauzou vnímat a řešit.

Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity míní, že byť jde pro šéfa lidovců o nepříjemnou kauzu, těžko by jej strana nyní v kabinetu nahrazovala.

„Když se dívám na voličskou situaci lidovců, potřebují

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější