Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Mráz, diverzanti a staré dráty zkazili Rusům svátky. Extrémní mrazy a výpadky topení trápí i Moskvany

Vesnice Ojmjakon, nejstudenější trvale obydlené místo na planetě, je v Rusku. Rusové zimu potřebují, ale všeho moc škodí. Foto: Ilja Varlamov, CC BY 4.0
Vesnice Ojmjakon, nejstudenější trvale obydlené místo na planetě, je v Rusku. Rusové zimu potřebují, ale všeho moc škodí. Foto: Ilja Varlamov, CC BY 4.0

Je minus 27 stupňů Celsia, středa pozdě večer. Skupina bezdomovců hledá teplé potrubí nebo nějaký otevřený vchod do činžovního domu. Najednou se zaradují. Oheň! Táborák! Teplo a světlo! Hoří elektrická rozvodna. Bezdomovci se hřejí a obyvatelé 20 činžovních domů v okolí jsou bez tepla a světla. To není popis situace na daleké Sibiři, ale z jedné z moskevských čtvrtí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nejchladnější trvale obydlené místo na planetě je v Rusku. Obec Ojmjakon leží v Jakutsku a je zvyklá na leccos. Jenže letos se její obyvatelé při čtení zpráv z vlídnějších ruských regionů musejí shovívavě usmívat. Nejchladněji není tady, na konci světa, kde v roce 1933 naměřili minus 71,2 pod nulou, ale tam, kde jsou zvyklí na komfort, teplo, tekoucí vodu a splachující záchod.

Rekordně nízkou teplotu naměřili včera například v ruské Vologdě. Minus 39,4 stupně Celsia. Naposledy tady bylo takto chladno v roce 1982, a i to bylo o pár desetin stupně tepleji: minus 35,4. Na vině je tentokrát anticyklón přicházející na Rusko ze severu, který přináší mrazivý vzduch z oblasti Karského moře.

I dnes mají Rusové v mnohých oblastech skoro jasno a mráz, jako když praští – minus 30. Na zítřek předpověď hlásí pro Vologdu minus 36. Trochu teplejší vzduch tam má začít proudit až po 9. lednu.

Místní nějaký ten výkyv směrem k extrémnímu chladu nerozhází. Ovšem tedy pokud jim

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Počasí

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější