Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Není to vykastrovaný zákon.“ Jak korespondenční volba dopadne na voliče a jak na výsledky?

Vládní předloha pro korespondenční volbu se týká voleb do Sněmovny, Evropského parlamentu a také prezidentského klání. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Vládní předloha pro korespondenční volbu se týká voleb do Sněmovny, Evropského parlamentu a také prezidentského klání. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Analýza: Dnes ráno začíná na mimořádné sněmovní schůzi velký politický střet o zavedení korespondenční volby pro české občany žijící v zahraničí. Koaliční snahy již nyní provází velké emoce – zejména u opozice a jejích příznivců. Samotná předloha ale ve výsledku nemusí nadchnout ani všechny podporovatele vládní koalice. Je totiž pravděpodobné, že se dotkne pouze menší části Čechů žijících v cizině.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vládní koalice po dvou letech příslibů předložila vlastní návrh korespondenční volby. Ten by měl tuto možnost konečně prosadit a Česko by se tak mohlo zařadit mezi většinu evropských zemí, které svým občanům pobývajícím v zahraničí tuto možnost přiznávají.

Změna by podle návrhu měla platit již pro sněmovní klání na podzim 2025. Do výsledku voleb by tak mohlo promluvit více Čechů žijících v zahraničí, než je tomu obvyklé. V těch posledních, parlamentních volbách v říjnu 2021, hlasovalo ze zahraničí pouze třináct tisíc lidí.

Jde o zlomek českých občanů, kteří v zahraničí žijí, i mizivé množství z celkového počtu hlasujících. Reálně jejich hlasy ve výsledném rozložení sil nehrály zásadní roli a dá se říct, že současný systém hlasování ze zahraničí může volby ovlivnit pouze při velmi těsných výsledcích.

Pro velkou část českých občanů za hranicemi je totiž přístup k hlasování komplikovaný. V praxi musí zájemce cestovat na zastupitelský úřad v zemi svého aktuálního pobytu, který může být i stovky nebo tisíce kilometrů daleko.

„U nás mají volební právo všichni občané, a to včetně těch, kteří žijí v cizině. Někteří mají pozitivní výhodu, třeba když bydlí v hlavním městě a ambasádu mají poblíž, tudíž mohou volit zcela bez problémů. Naopak lidé, kteří jsou v zahraničí jen krátce a ambasádu mají daleko, volit nemohou. To je dost nefér,“ popsal už dříve ústavní právník Marek Antoš z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Právě tuto zjevnou překážku při výkonu práva volit chce koalice odstranit. Pokud svůj návrh protlačí, řada českých občanů získá možnost své právo využít. Kolik přesně jich bude, ale nelze odhadnout.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na sociální síti X napsal, že návrh míří na desítky tisíc českých občanů: „Korespondenční volba je správná, zákon, který předkládáme, není ‚vykastrovaný‘ a reálně usnadní desetitisícům lidí naplnit základní občanské právo.“

Návrh však nemusí automaticky znamenat ani zásadní vliv na výsledky voleb – zejména pro ty příští sněmovní. A to i kvůli tomu, jak je navržen.

Někde ano, někde ne?

Ministerstvo vnitra, jehož šéf Rakušan návrh za koalici předkládá, odhaduje, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Korespondenční volba

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější